| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe sposoby walki z narkotykami w miejscu pracy

Nowe sposoby walki z narkotykami w miejscu pracy

Pracodawcy będą musieli odsuwać od pracy pracowników, których podejrzewają o to, że zjawili się w pracy pod wpływem narkotyków.


ZMIANA PRAWA


Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. nr 179, poz. 1485). Projekt przygotowali posłowie Ligi Polskich Rodzin. Posłowie proponują, aby pracodawcy mieli obowiązek niedopuszczania do pracy osób, które stawiły się w pracy pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych.


Projekt przewiduje także, że pracodawca, który odsunął od pracy pracownika podejrzewanego o pracę pod wpływem narkotyków lub innych środków odurzających, musi zapewnić przeprowadzenie badania potwierdzającego fakt pozostawania pod wpływem takich środków. Rozwiązania te są wzorowane na przepisach ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, które określają uprawnienia pracodawcy w stosunku do pracownika podejrzanego o stawienie się w pracy pod wpływem alkoholu. Ponadto projekt przewiduje zmiany w przepisach kodeksu pracy o odpowiedzialności porządkowej pracowników. Projektodawcy chcą, żeby na pracowników, którzy stawią się w pracy pod wpływem środków odurzających sprzedających je w firmie, mogły być nakładane kary pieniężne.


- Oczywiście popieramy konieczność walki z narkotykami, i to nie tylko w pracy, jednak uważamy, że zamiast nakładać na obywateli kolejne, wątpliwe prawnie obowiązki, należy dążyć do usprawnienia pracy właściwych organów ścigania. Mamy również istotne zastrzeżenia o charakterze legislacyjnym - mówi Adam Ambrozik, ekspert KPP.


Zdaniem ekspertów konfederacji nowelizację należałoby uzupełnić m.in. o delegację dla ministra właściwego ds. zdrowia do określenia w drodze rozporządzenia warunków i sposobu dokonywania badań trzeźwości pracownika, który z powodu uzasadnionych podejrzeń, że stawił się do pracy po spożyciu alkoholu, nie został dopuszczony do pracy.


TOMASZ ZALEWSKI

tomasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Rybaczyk

Prawnik, doradca podatkowy. Pracuje zawodowo od 1995 r., najpierw w Ministerstwie Finansów, a przez ostatnie 15 lat w spółkach doradztwa podatkowego. Od lat prowadzi także szkolenia i wykłady, w szczególności w zakresie tematyki rozliczeń płatnika PIT i działalności gospodarczej podatników CIT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK