| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PFRON może wypłacać dofinansowania do płac

PFRON może wypłacać dofinansowania do płac

Pracodawcy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych nie tylko drogą elektroniczną.


Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 lutego 2007 r. nie uchylił automatycznie art. 26c ustawy o rehabilitacji oraz rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej w sprawie dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych - wyjaśnia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.


Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 773 z późn. zm.) są niezgodne z konstytucją w zakresie, w jakim ograniczają możliwość złożenia przez pracodawców miesięcznych informacji o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniu niepełnosprawności pracowników oraz wniosku o wypłatę dofinansowania tylko w formie dokumentu elektronicznego, bez zapewnienia innego sposobu dokonania tej czynności, np. w sytuacji awarii systemu komputerowego.


Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne obawiali się, że skoro TK orzekł niekonstytucyjność omawianych przepisów, to utracili oni podstawę prawną do wypłaty dotacji do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.


- W wyroku Trybunał wyraźnie określił, w jakim zakresie wymienione przepisy art. 26c ustawy o rehabilitacji są niezgodne z konstytucją. Oznacza to, że w pozostałym zakresie nadal obowiązują - informuje resort pracy. W opinii MPiPS nie ma także podstaw do uznania, że wyrok TK uchyla w całości moc obowiązującą rozporządzenia w sprawie dofinansowań do wynagrodzeń. Pracodawcy otrzymują więc takie dopłaty legalnie i nadal mogą się o nie starać w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


Trybunał Konstytucyjny uznał, że rozwiązanie, zgodnie z którym tylko pracodawcy zatrudniający więcej niż pięciu pracowników muszą przekazywać wniosek o dofinansowanie wyłącznie w formie elektronicznej, nie byłoby niezgodne z konstytucyjną zasadą równości, gdyby ustawodawca dopuścił także alternatywny sposób dostarczania dokumentów, w sytuacji gdy elektroniczna transmisja byłaby niemożliwa lub utrudniona.


Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »