| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Chemikalia muszą zostać zarejestrowane

Chemikalia muszą zostać zarejestrowane

Od 1 czerwca obowiązuje całkowicie nowy system dopuszczania na rynek substancji chemicznych.


NOWE PRAWO


Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego 1907/2006 z 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) dotyczy przedsiębiorców działających w kluczowych branżach przemysłu chemicznego. Nakłada ono na przedsiębiorców konieczność zarejestrowania produkowanych i importowanych substancji oraz sposobów ich używania w Europejskiej Agencji Chemicznej. Substancje niezarejestrowane nie będą mogły być wprowadzane na rynek europejski.


- Od 1 czerwca obowiązują nowe karty charakterystyki substancji. Każdy importer czy producent musi podać w niej informacje o zagrożeniach wywoływanych przez substancję i o środkach redukcji ryzyka - tłumaczy Michał Andrijewski, dyrektor departamentu ds. oceny ryzyka w Biurze ds. Substancji i Preparatów Chemicznych.


Proces rejestracji oparty jest na zasadzie jedna substancja - jedna rejestracja. Wymaga on współpracy z innymi użytkownikami tej samej substancji.


- Poszukujemy już kontaktów z kontrahentami, żeby ułatwić proces rejestracji. Dopiero za rok będziemy musieli dokonać rejestracji wstępnej substancji umożliwiającej rejestrację właściwą. Ta ostateczna wymaga badań substancji w zakresie jej szkodliwości dla ludzi i środowiska. Ich koszty są bardzo wysokie - wyjaśnia Andrzej Nowiński, główny technolog w firmie DJChem Chemicals Poland.


Zgodnie z rozporządzeniem producenci są zobowiązani do dostarczania dalszym użytkownikom informacji o substancjach, sposobach ich używania i związanym z tym ryzykiem. Z kolei dalsi użytkownicy muszą przekazywać swoim dostawcom nowe informacje dotyczące ryzyk związanych z substancją.


- Sankcje za nieprzestrzeganie nowych przepisów mają określić państwa członkowskie UE. W rozporządzeniu podkreśla się, że kary za naruszenie jego przepisów powinny być skuteczne, proporcjonalne oraz odstraszające - wyjaśnia Kamil Jankielewicz, radca prawny z kancelarii Allen & Overy.


Koszty wprowadzenia systemu REACH do polskiego przemysłu chemicznego będą następujące: rejestracja wstępna 1 tys. euro; przeprowadzenie badań od 8,6 do 386 tys. euro (w zależności od wielkości produkcji); uzyskanie zezwolenia 55 tys. euro.


- Opłata administracyjna związana z przedłożeniem dokumentów rejestracyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz substancji o rocznej produkcji 1-10 ton będzie ulgowa - mówi Piotr Zabadała z departamentu rozwoju gospodarki z Ministerstwa Gospodarki.


AGNIESZKA JEZIERSKA

agnieszka.jezierska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK