| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Chemikalia muszą zostać zarejestrowane

Chemikalia muszą zostać zarejestrowane

Od 1 czerwca obowiązuje całkowicie nowy system dopuszczania na rynek substancji chemicznych.


NOWE PRAWO


Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego 1907/2006 z 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) dotyczy przedsiębiorców działających w kluczowych branżach przemysłu chemicznego. Nakłada ono na przedsiębiorców konieczność zarejestrowania produkowanych i importowanych substancji oraz sposobów ich używania w Europejskiej Agencji Chemicznej. Substancje niezarejestrowane nie będą mogły być wprowadzane na rynek europejski.


- Od 1 czerwca obowiązują nowe karty charakterystyki substancji. Każdy importer czy producent musi podać w niej informacje o zagrożeniach wywoływanych przez substancję i o środkach redukcji ryzyka - tłumaczy Michał Andrijewski, dyrektor departamentu ds. oceny ryzyka w Biurze ds. Substancji i Preparatów Chemicznych.


Proces rejestracji oparty jest na zasadzie jedna substancja - jedna rejestracja. Wymaga on współpracy z innymi użytkownikami tej samej substancji.


- Poszukujemy już kontaktów z kontrahentami, żeby ułatwić proces rejestracji. Dopiero za rok będziemy musieli dokonać rejestracji wstępnej substancji umożliwiającej rejestrację właściwą. Ta ostateczna wymaga badań substancji w zakresie jej szkodliwości dla ludzi i środowiska. Ich koszty są bardzo wysokie - wyjaśnia Andrzej Nowiński, główny technolog w firmie DJChem Chemicals Poland.


Zgodnie z rozporządzeniem producenci są zobowiązani do dostarczania dalszym użytkownikom informacji o substancjach, sposobach ich używania i związanym z tym ryzykiem. Z kolei dalsi użytkownicy muszą przekazywać swoim dostawcom nowe informacje dotyczące ryzyk związanych z substancją.


- Sankcje za nieprzestrzeganie nowych przepisów mają określić państwa członkowskie UE. W rozporządzeniu podkreśla się, że kary za naruszenie jego przepisów powinny być skuteczne, proporcjonalne oraz odstraszające - wyjaśnia Kamil Jankielewicz, radca prawny z kancelarii Allen & Overy.


Koszty wprowadzenia systemu REACH do polskiego przemysłu chemicznego będą następujące: rejestracja wstępna 1 tys. euro; przeprowadzenie badań od 8,6 do 386 tys. euro (w zależności od wielkości produkcji); uzyskanie zezwolenia 55 tys. euro.


- Opłata administracyjna związana z przedłożeniem dokumentów rejestracyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz substancji o rocznej produkcji 1-10 ton będzie ulgowa - mówi Piotr Zabadała z departamentu rozwoju gospodarki z Ministerstwa Gospodarki.


AGNIESZKA JEZIERSKA

agnieszka.jezierska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »