| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Akceptacja unijnych przepisów

Akceptacja unijnych przepisów

Przedsiębiorcy uważają, iż projekt konstytucji europejskiej zapewnia większe bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej niż prawo krajowe.


Katedra Prawa Europejskiego UW prof. Eugeniusza Piontka na zlecenie Business Centre Club zapytała 2 tys. przedsiębiorców, co myślą o eurokonstytucji i zapisach gwarantujących prawa obywatelskie, w tym prawo do prowadzenia działalności gospodarczej.


Z badań wynika, że na pytanie o stopień akceptacji unijnych przepisów dotyczących prowadzenia interesów oraz gwarancji praw i systemu dochodzenia sprawiedliwości pozytywnie odpowiedziało aż 93 - 99 proc.


- Nie dziwi mnie to, gdyż już 40 instytucji kontroluje biznes w Polsce, a liczba spraw w sądach z racji oskarżeń i pomówień przeciwko przedsiębiorcom wzrosła w ostatnim okresie o 300 proc. - podkreśla prezes BCC Marek Goliszewski.


Z akceptacją przedsiębiorców spotyka się też wpływ instytucji europejskich na kraje członkowskie, zwłaszcza w ekonomii - od 84,5 do 96,5 proc. odpowiedzi pozytywnych.


78 proc. pytanych za słuszne uznało wprowadzenie zasady, że prawo europejskie ma bezwzględne pierwszeństwo przed prawem krajowym. 75,5 proc. uważa zaś, że rząd nie powinien stawiać weta, jeśli polskie stanowisko nie zostanie przyjęte przez pozostałe kraje członkowskie, ale 17,5 proc. uznało, że powinien, 7 proc. nie miało zdania. Na koniec zapytano: czy ewentualne pozytywne odpowiedzi na wcześniejsze pytania oznaczałyby utratę przez Polskę suwerenności? Zaprzeczyło 87,5 proc., a poparło tylko 6,5 proc.


Przedsiębiorcy opowiadają się też za eurokonstytucją.


- W Radzie Europy dąży się do osiągnięcia konsensusu. Tylko niespełna 7 proc. uchwał poddawanych jest głosowaniu - stwierdził prof. Piątek.


ZBIGNIEW ŻUKOWSKI

zbigniew.zukowski@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK