| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koniec pozorowanej medycyny pracy

Koniec pozorowanej medycyny pracy

Pracodawca będzie musiał zawrzeć pisemną umowę z podmiotem wykonującym badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników.


ZMIANA PRAWA


Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 125, poz. 1317 oraz z 2006 r. nr 141, poz. 1011). Proponowane zmiany mają zwiększyć bezpieczeństwo pracy i poprawić stan zdrowia pracowników podczas pracy.


Rząd chce, żeby w przeciwieństwie do obecnie obowiązujących rozwiązań umowa na świadczenie profilaktycznej opieki zdrowotnej była zwierana w formie pisemnej. Takie rozwiązanie ma przyczynić się do wyeliminowania fikcyjnych umów tego typu zawieranych między pracodawcami a podstawowymi jednostkami służby medycyny pracy. Podmiot, który będzie prowadził badania pracowników na rzecz pracodawcy, ma mieć obowiązek informowania inspekcji pracy o nieprawidłowościach. Chodzi np. o niewywiązywanie się pracodawcy z obowiązku przekazywania informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych z aktualnymi wynikami badań i pomiarów tych czynników.


Ponadto podjęcie i zakończenie działalności przez jednostkę służby medycyny pracy, pielęgniarkę lub psychologa, w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi, trzeba będzie pisemnie zgłosić we właściwym wojewódzkim ośrodku medycyny pracy.


Projekt znacznie rozbudowuje katalog sankcji, które będą mogły być stosowane w stosunku do pielęgniarek i psychologów, wobec których stwierdzono uchybienia dotyczące zakresu i jakości udzielanych świadczeń, np. badań profilaktycznych. Zaproponowano, żeby wojewódzkie ośrodki medycyny pracy mogły podejmować działania, w efekcie których lekarze będą mogli ponieść odpowiedzialność zawodową.


Tomasz Zalewski

tomasz.zalewski@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »