| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Za naruszenie obowiązków będą nakładane wyższe grzywny

Za naruszenie obowiązków będą nakładane wyższe grzywny

Od lipca wzrośnie wysokość grzywny w celu przymuszenia, którą może być ukarany pracodawca niewykonujący zaleceń inspektora pracy.


NOWE PRAWO


Takie zmiany wprowadza ustawa z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. nr 89, poz. 589), która nowelizuje także ustawę o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zmiany w zakresie jednego ze środków egzekucyjnych obowiązków niepieniężnych - grzywny w celu przymuszenia, dotyczą trzech kwestii. Bardzo istotne jest to, że ulegają podwyższeniu maksymalne kwoty jednorazowej grzywny oraz maksymalne kwoty grzywny w przypadku wielokrotnego jej nakładania. Zmiany te ocenić należy pozytywnie. Podyktowane są bowiem głównie koniecznością zapewnienia realnej skuteczności stosowania tego środka egzekucyjnego.


Przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 lipca, stwarzają możliwość wielokrotnego nakładania grzywien także w przypadku niewykonania przez pracodawcę obowiązku z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.


Przyjęte w ustawie nowelizującej brzmienie art. 121 par. 4 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji stanowi w zasadzie powrót do brzmienia tego przepisu sprzed zmian wprowadzonych ustawą z dnia 21 sierpnia 2001 r. (Dz.U. nr 76, poz. 809). Sięgając do treści tej ustawy zmieniającej zauważyć można, iż wówczas wraz ze zmianą brzmienia art. 121 par. 4 ww. ustawy (poprzez dodanie po wyrazach prawa budowlanego wyrazów lub z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy) dokonano również zmiany treści art. 122 par. 2 pkt 2 p.e.a. (dodając po wyrazach prawa budowlanego wyrazy lub z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.


Zmiana ta stanowiła i nadal stanowi - do 1 lipca 2007 r. logiczną konsekwencję zmiany pierwszej, bowiem uniemożliwiając ponowne nakładanie grzywny w przypadku obowiązku wynikającego z przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny, wskazano w art. 122 par. 2 pkt 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym, iż postanowienie o nałożeniu grzywny powinno zawierać wezwanie do wykonania obowiązku określonego w tytule wykonawczym w terminie wskazanym w postanowieniu, z zagrożeniem, że w razie niewykonania obowiązku w terminie (...) będzie orzeczone wykonanie zastępcze.


Z powyższego wynika wniosek, iż zmiany powinny objąć także art. 122 par. 2 pkt 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w którym należało usunąć (tak jak je niegdyś dodano) wyrazy lub z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.


Niestety, brak tej zmiany skutkuje powstaniem swego rodzaju sprzeczności - z jednej strony przewiduje się możliwość wielokrotnego nałożenia grzywny w celu przymuszenia w przypadku obowiązków wynikających z przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a z drugiej - w postanowieniu o nałożeniu grzywny brak będzie wezwania do wykonania obowiązku z zagrożeniem, że w razie jego niewykonania w terminie, będą nakładane dalsze grzywny w tej samej lub wyższej kwocie. Oczywiście wezwanie będzie, lecz z zagrożeniem orzeczenia wykonania zastępczego.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK