| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Uwolnienie rynku: prawo energetyczne do szybkiej nowelizacji

Uwolnienie rynku: prawo energetyczne do szybkiej nowelizacji

Do końca czerwca zakłady energetyczne muszą rozdzielić działalność dystrybucyjną i handlową. Dlatego potrzebna jest szybka nowelizacja prawa energetycznego, aby móc stosować obecne taryfy.


W Sejmie czeka na rozpatrzenie projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne, która ma umożliwić sprawne funkcjonowanie branży energetycznej po 1 lipca 2007 r. Potrzeba szybkiej nowelizacji wyniknęła z przeciągania się procesu wydzielania operatorów systemów dystrybucyjnych i spółek obrotu z obecnych zakładów energetycznych (po 1 lipca 2007 r. nie można będzie łączyć działalności handlowej i dystrybucyjnej i stąd konieczność utworzenia dwóch firm w miejsce jednej). Zgodnie z prawem energetycznym każde przedsiębiorstwo energetyczne powinno mieć koncesję i w niektórych przypadkach również taryfę (czyli zbiór cen i stawek służących do rozliczeń z klientami).


Ponieważ czasu jest już bardzo mało, to, jak czytamy w uzasadnieniu nowelizacji prawa energetycznego, dla sprawnej realizacji procesu rozdzielenia tych działalności w odniesieniu do przedsiębiorstw zintegrowanych pionowo, które wydzielać będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa związaną z obrotem oraz pozostałą niezwiązaną z działalnością dystrybucyjną i wnosić ją aportem do innego podmiotu, wymagana jest interwencji ustawodawcy. Konieczne jest bowiem zapewnienie płynnego przejścia między etapami funkcjonowania dotychczasowych zakładów energetycznych i nowych przedsiębiorstw obrotu powstałych po wydzieleniu, w celu zagwarantowania niezakłóconego dostarczania energii elektrycznej do odbiorów końcowych, w tym także do gospodarstw domowych.


Chodzi przede wszystkim o zachowanie ciągłości dotychczasowych umów zawartych między funkcjonującymi dziś zakładami energetycznymi i odbiorcami końcowymi energii elektrycznej oraz zagwarantowanie możliwości stosowania przez nowo tworzone (na bazie dotychczasowych zakładów energetycznych) przedsiębiorstwa obrotu taryf dla energii elektrycznej i koncesji, odpowiednio zatwierdzonych lub wydanych uprzednio przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) dla przedsiębiorstw, z których wydzielana będzie działalność obrotu bez konieczności przeprowadzania procedury administracyjnej prowadzącej do ich uzyskania.


Zdaniem autorów nowelizacja ma zagwarantować ochronę odbiorców przed niespodziewanym wzrostem cen. Tymczasem, jak powiedział Leszek Juchniewicz, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, cztery zakłady energetyczne złożyły wnioski o zmiany obecnych taryf polegające na podniesieniu cen energii. Swoje postępowanie argumentują wzrostem cen energii ze źródeł odnawialnych - w tegorocznych taryfach uwzględniona została niższa jej cena niż obecnie kształtuje ją rynek.
Zdaniem Leszka Juchniewicza, gdyby wnioski zostały uwzględnione, to klienci tych czterech zakładów od 1 lipca płaciliby drożej za energię elektryczną od 2 do 7 proc.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK