REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

20 tysięcy złotych na działalność gospodarczą

Piotr Trocha

REKLAMA

Fundacje na działalność gospodarczą będą musiały wyłożyć co najmniej 20 tysięcy złotych. Do 31 lipca będą składać coroczne sprawozdania z działalności.


ZMIANA PRAWA


Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy o fundacjach, który zobowiązuje wszystkie fundacje do składania w terminie do 31 lipca corocznych sprawozdań o działalności fundacji, realizacji jej celów statutowych i zgodności z prawem podejmowanych działań. Projekt przewiduje, iż jeśli fundacja ma prowadzić działalność gospodarczą, musi przeznaczyć na to nie mniej niż 20 tys. zł. Dotychczas próg ten wynosił 1 tys. zł. Fundacje będą musiały dokonać rachunkowego wyodrębnienia działalności gospodarczej od statutowej.


- Podniesienie progu zahamuje aktywność fundacji w sferze gospodarczej i utrudni pozyskiwanie środków na realizację celów statutowych - uważa Marcin Dadel, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.


Projekt zakłada także, że składników majątkowych, uzyskanych na realizację celów statutowych, fundacja nie będzie mogła przeznaczyć na działalność gospodarczą.


- Przepis ten może w praktyce ograniczyć całkowicie inwestowanie przez fundację w rozwój i podtrzymanie działalności gospodarczej - uważa Grzegorz Makowski z Instytutu Spraw Publicznych.


Projekt daje też ministrowi skarbu realny wpływ na działalność fundacji, których jedynym fundatorem był Skarb Państwa. W terminie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy minister będzie mógł dokonać zmian w statutach fundacji utworzonych przez Skarb Państwa, które umożliwią mu udział w powoływaniu i odwoływaniu organów tych fundacji, a także dalsze dokonywanie zmian ich statutów.


- Często fundatorzy, którzy działali w imieniu Skarbu Państwa, nie zapewnili mu żadnego wpływu na działalność fundacji. Zmiany statutów będą dokonane nie z mocy prawa, lecz przez autonomiczne organy fundacji - mówi Angelina Sarota z departamentu organizacyjno-prawnego Kancelarii Premiera.


- Dzieli to jednak fundacje na dwie kategorie w zależności od osoby fundatora i tym samym może naruszać konstytucyjną zasadę równości - uważa Monika Zwęglińska, prawnik z kancelarii Baker & McKenzie Gruszczyński i Wspólnicy.


6677 fundacji zarejstrowano w Polsce


2428 fundacji prowadzi działalność gospodarczą


SKUTKI ZMIAN

Plusy

l Zwolnienia fundacji od opłat sądowych w sprawach o wpis do rejestrów

l Doprecyzowanie obowiązków sprawozdawczych i działalności zagranicznych fundacji w Polsce

Minusy

l Podniesienie progu środków na działalność gospodarczą

l Odmienne traktowanie fundacji w zależności od osoby fundatora


PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA