| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 20 tysięcy złotych na działalność gospodarczą

20 tysięcy złotych na działalność gospodarczą

Fundacje na działalność gospodarczą będą musiały wyłożyć co najmniej 20 tysięcy złotych. Do 31 lipca będą składać coroczne sprawozdania z działalności.


ZMIANA PRAWA


Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy o fundacjach, który zobowiązuje wszystkie fundacje do składania w terminie do 31 lipca corocznych sprawozdań o działalności fundacji, realizacji jej celów statutowych i zgodności z prawem podejmowanych działań. Projekt przewiduje, iż jeśli fundacja ma prowadzić działalność gospodarczą, musi przeznaczyć na to nie mniej niż 20 tys. zł. Dotychczas próg ten wynosił 1 tys. zł. Fundacje będą musiały dokonać rachunkowego wyodrębnienia działalności gospodarczej od statutowej.


- Podniesienie progu zahamuje aktywność fundacji w sferze gospodarczej i utrudni pozyskiwanie środków na realizację celów statutowych - uważa Marcin Dadel, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.


Projekt zakłada także, że składników majątkowych, uzyskanych na realizację celów statutowych, fundacja nie będzie mogła przeznaczyć na działalność gospodarczą.


- Przepis ten może w praktyce ograniczyć całkowicie inwestowanie przez fundację w rozwój i podtrzymanie działalności gospodarczej - uważa Grzegorz Makowski z Instytutu Spraw Publicznych.


Projekt daje też ministrowi skarbu realny wpływ na działalność fundacji, których jedynym fundatorem był Skarb Państwa. W terminie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy minister będzie mógł dokonać zmian w statutach fundacji utworzonych przez Skarb Państwa, które umożliwią mu udział w powoływaniu i odwoływaniu organów tych fundacji, a także dalsze dokonywanie zmian ich statutów.


- Często fundatorzy, którzy działali w imieniu Skarbu Państwa, nie zapewnili mu żadnego wpływu na działalność fundacji. Zmiany statutów będą dokonane nie z mocy prawa, lecz przez autonomiczne organy fundacji - mówi Angelina Sarota z departamentu organizacyjno-prawnego Kancelarii Premiera.


- Dzieli to jednak fundacje na dwie kategorie w zależności od osoby fundatora i tym samym może naruszać konstytucyjną zasadę równości - uważa Monika Zwęglińska, prawnik z kancelarii Baker & McKenzie Gruszczyński i Wspólnicy.


6677 fundacji zarejstrowano w Polsce


2428 fundacji prowadzi działalność gospodarczą


SKUTKI ZMIAN

Plusy

l Zwolnienia fundacji od opłat sądowych w sprawach o wpis do rejestrów

l Doprecyzowanie obowiązków sprawozdawczych i działalności zagranicznych fundacji w Polsce

Minusy

l Podniesienie progu środków na działalność gospodarczą

l Odmienne traktowanie fundacji w zależności od osoby fundatora


PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK