| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmę można zwolnić z kosztów sądowych

Firmę można zwolnić z kosztów sądowych

Nie tylko osoby fizyczne mogą występować przed sądami administracyjnymi o zwolnienie z kosztów czy ustanowienie pełnomocnika. Możliwość taka przysługuje również firmom.


Prawo pomocy regulowane przepisami ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2002 r. nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) to instytucja, która daje szansę dochodzenia swoich racji przed sądami nawet tym osobom, których nie stać na ponoszenie kosztów procesu. O przyznanie prawa pomocy wnioskować mogą - tak samo jak osoby fizyczne - również firmy.


Dotyczy to nie tylko zwolnienia od kosztów sądowych, ale też ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika z urzędu. Prawo pomocy może być przyznane w zakresie całkowitym lub częściowym. W pierwszym przypadku obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie pełnomocnika. W drugim - zwolnienie tylko od opłat sądowych w całości lub w części albo tylko od wydatków albo od opłat sądowych i wydatków. Może też obejmować tylko ustanowienie adwokata, radcy prawnego lub doradcy podatkowego.


Prawo pomocy może być przyznane firmie w dwóch sytuacjach. W zakresie całkowitym, gdy wykaże, że nie ma żadnych środków na poniesienie jakichkolwiek kosztów postępowania. Natomiast w zakresie częściowym, gdy wykaże, że nie ma dostatecznych środków na poniesienie pełnych kosztów postępowania. Trzeba też pamiętać, że sąd nie ustanowi pełnomocnika z urzędu, jeżeli firma zatrudnia lub pozostaje w innym stosunku prawnym z profesjonalnym pełnomocnikiem.


Prawo pomocy jest przyznawane na wniosek. Można go złożyć przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Wniosek jest wolny od opłat sądowych. Należy go złożyć na specjalnym formularzu, który pozwala sprawnie i bez kłopotu przedstawić wszystkie dane potrzebne sądowi. Formularz PPF to druk dla osób fizycznych. Dla firm przeznaczony jest formularz PPPr. Wniosek o przyznanie prawa pomocy powinien zawierać oświadczenie strony obejmujące dokładne dane o stanie majątkowym i dochodach oraz oświadczenie o niezatrudnieniu lub niepozostawaniu w innym stosunku prawnym z adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub rzecznikiem patentowym.


W formularzu PPPr firma ubiegająca się o prawo pomocy oprócz danych adresowych, przedmiocie zaskarżenia i zakresie pomocy, jaką chciałaby uzyskać, szczegółowo opisuje swoją sytuację majątkową. W części dotyczącej oświadczenia o majątku i dochodach należy m.in. wpisać wysokość kapitału zakładowego, wartość środków trwałych, wysokość zysku czy straty oraz stan rachunków bankowych na koniec miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku.


WAŻNE!

Formularze wniosków o prawo pomocy dostępne są w NSA, ul. Jasna 6, 00-013 Warszawa, w wojewódzkich sądach administracyjnych, w urzędach gmin oraz w internecie pod adresem www.nsa.gov.pl


ILE WYNOSI WPIS W SPRAWACH PODATKOWYCH

Wpis zależy od wysokości należności pieniężnej i wynosi:

l do 10 tys. zł - 4 proc. wartości przedmiotu zaskarżenia, nie mniej niż 100 zł;

l ponad 10 tys. zł do 50 tys. zł - 3 proc., nie mniej jednak niż 400 zł;

l ponad 50 tys. zł do 100 tys. zł - 2 proc., nie mniej jednak niż 1,5 tys. zł;

l ponad 100 tys. zł - 1 proc., nie mniej jednak niż 2 tys. zł i nie więcej niż 100 tys. zł


ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »