| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zezwolenia ograniczą wolność gospodarczą

Zezwolenia ograniczą wolność gospodarczą

Senat chce odrzucić ustawę o hipermarketach. Uważa, że udzielanie zezwoleń na tworzenie ich ogranicza możliwość prowadzenia działalności gospodarczej.


ZMIANA PRAWA


W środę Senat zajmie stanowisko w sprawie ustawy o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Senacka Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła ją i zawnioskowała odrzucenie ustawy.


- Zarzuciła jej naruszenie konstytucyjnej zasady wolności gospodarczej i ograniczanie działalności gospodarczej - mówi senator Marek Waszkowiak, przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej. Jeżeli sprawa obiektów wielkopowierzchniowych ma zostać uregulowana, to należy to zrobić w przepisach o planowaniu przestrzennym. Natomiast nie można nikomu ograniczać powierzchni handlowej - dodaje senator.


Uchwalona przez Sejm ustawa wprowadza obowiązek uzyskania zezwolenia od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na budowę, adaptację istniejącego już obiektu handlowego lub na połączenie istniejących już obiektów w jeden hipermarket o powierzchni przekraczającej 400 mkw. Zezwolenie wydawane byłoby na pisemny wniosek przedsiębiorcy tylko wówczas, gdyby lokalizacja wielkopowierzchniowego obiektu handlowego była zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Na tworzenie mniejszych hipermarketów pozytywną opinię musi jeszcze dodatkowo wyrazić rada gminy, a na budowę obiektów o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. mkw. sejmik województwa.


Do wniosku o zezwolenie przedsiębiorca musiałby dołączyć informację o wartości inwestycji, branży sprzedaży i maksymalnej powierzchni, jaką będzie zajmował wraz z magazynami, parkingami i pozostałą infrastrukturą towarzyszącą.

Piotr Magda z Biura Legislacyjnego Senatu zwrócił uwagę na to, że art. 22 konstytucji dopuszcza ograniczenie działalności gospodarczej tylko ze względu na ważny interes publiczny. Natomiast konieczność wszczęcia wieloetapowej, skomplikowanej i czasochłonnej procedury w związku z utworzeniem sklepu spożywczego o powierzchni sprzedaży powyżej 400 mkw. ma charakter dyskryminacyjny.


Wprowadzenie obowiązku uzyskania zezwolenia na utworzenie wielkopowierzchniowego obiektu handlowego ogranicza również prawo własności do nieruchomości, na której znajdzie się hipermarket.


ZARZUTY SENATU

Wejście ustawy w życie:

l ograniczy zasadę swobody działalności gospodarczej

l naruszy konstytucję

l obniży znaczenie przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olga Rzycka

Coach, trener, psycholog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK