REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Części do aut tracą walory wzorów przemysłowych

Łukasz Sobiech

REKLAMA

Przełamany został monopol koncernów motoryzacyjnych na produkcję widocznych elementów samochodu. Dla małych producentów i serwisów samochodowych to szansa na większe zyski.


zmiana prawa


Sejm znowelizował ustawę o własności przemysłowej i wprowadził do niej tzw. klauzulę napraw. Nowe przepisy zablokują możliwość zastrzegania w Urzędzie Patentowym wzorów widocznych elementów samochodów, takich jak błotniki, lusterka czy szyby. Taką właśnie praktykę stosują koncerny motoryzacyjne, zamykając tym samym drogę do produkcji i montażu tych części małym, niezależnym firmom i warsztatom samochodowym. W konsekwencji właściciel pojazdu w przypadku np. konieczności wymiany reflektora ma ograniczony wybór warsztatów, które wykonają taką usługę, wyłącznie do tych autoryzowanych lub tych, które wykupiły licencję. W opinii Olgierda Langera ze Stowarzyszenia Niezależnych Warsztatów Samochodowych dzięki klauzuli napraw zrównane zostaną szanse rynkowe niezależnych podmiotów gospodarczych z tymi wspieranymi przez ogromne koncerny motoryzacyjne.


Zdaniem Małgorzaty Niepokulczyckiej, prezes Federacji Konsumentów, zmiana ta zapewnia konsumentowi jego podstawowe prawa - prawa wyboru.


- Konsumenci nie będą skazani na wyrób jednego markowego produktu. Obniżą się również ceny części samochodowych. Nikt nikomu nie zabroni sięgnięcia po droższe markowe produkty - wyjaśnia prezes Małgorzata Niepokulczycka.


W opinii Rafała Parczewskiego, dyrektora generalnego Stowarzyszenia ProMarka, wytwórcy produktów markowych przeznaczają duże nakłady finansowe, aby opracować i wprowadzić na rynek dany produkt, czego nie robią mali i średni wytwórcy.


- Nie może być tak, by inny producent oferował zamienniki, które bazują na wiedzy i doświadczeniu wytwórcy produktu oryginalnego bez jego zgody. Tego typu praktyki mogą spowodować spowolnienie rozwoju innowacyjności - tłumaczy Parczewski.


Po wejściu w życie przepisów części zamienne, chronione do tej pory prawem z rejestracji wzorów przemysłowych, będą mogły być produkowane przez każdego. W pewnym stopniu masowa produkcja czy też sprowadzanie zamienników, choćby z Dalekiego Wschodu, może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo konsumentów.


Zdaniem Magdaleny Krekory, rzecznika patentowego z Michałowic, uchwalona ustawa jest niezgodna z prawem wspólnotowym. W tej chwili obowiązuje rozporządzenie UE o wzorach przemysłowych Wspólnoty. W konsekwencji producenci części oryginalnych będą rejestrować wzory przemysłowe w Urzędzie do Spraw Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante. Tego Polska nie może ograniczyć. Jeżeli polski producent będzie produkował przykładowo lusterka do samochodu marki x, a będą one zastrzeżone w urzędzie harmonizacji, to dojdzie do naruszenia prawa producenta - wyjaśnia Magdalena Krekora.


9,7 mld zł wartość rynku części samochodowych w Polsce


ŁUKASZ SOBIECH

lukasz.sobiech@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA