| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie będzie obowiązku certyfikatów dla rzemiosła

Nie będzie obowiązku certyfikatów dla rzemiosła

Nowelizacja ustawy o rzemiośle, wprowadzająca m.in. obowiązek posiadania przez rzemieślników certyfikatów, nie wejdzie w życie. Sejm przyjął uchwałę Senatu, który zdecydował o jej odrzuceniu.


Senat odrzucił nowelizację 10 maja br. Sejm mógł odrzucić uchwałę Senatu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy posłów.


W czwartkowym głosowaniu brało udział 369 posłów, co oznacza, że bezwzględna większość wynosiła 185 głosów. Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 161 posłów, przeciw odrzuceniu - 172, wstrzymało się od głosu - 36.


O związane z przyjęciem ustawy ryzyko podwyższenia cen usług rzemieślniczych pytał Krzysztof Szyga (RLN), wskazując, że wzrost cen byłby niekorzystny dla osób najuboższych.


Artur Zawisza (PR) pytał, czy obowiązek egzaminów, zdawanych w Izbach Rzemieślniczych, wzmocni korporacyjną pozycję takich organizacji, czy też ją osłabi.


Tomasz Szczypiński (PO) chciał wiedzieć, jak wprowadzane ograniczenia mają się do rządowego "pakietu Kluski", który ma zliberalizować polskie przepisy o prowadzeniu firm w Polsce.


Poseł sprawozdawca Michał Wójcik (PiS), odpowiadając na pytania posłów, argumentował, że opłaty za egzaminy rzemieślnicze istnieją od kilkudziesięciu lat i nie wpływają na ceny usług. Twierdził, że nie będzie wzmocnienia korporacji.


Nowelizacja była kontrowersyjna, ponieważ podczas prac w Senacie, senatorowie PiS: Marek Waszkowiak, Jerzy Szmit oraz Stanisław Kogut złożyli (na posiedzeniu senackiej Komisji Gospodarki Narodowej) poprawki zmieniające ustawę lustracyjną, jako poprawki do nowelizacji ustawy o rzemiośle.


Wnioskodawcy chcieli, by obowiązek złożenia oświadczenia lustracyjnego objął członków władz Związku Rzemiosła Polskiego, izb rzemieślniczych, Krajowej Izby Gospodarczej, izb gospodarczych oraz organizacji pracodawców i przedsiębiorców.


Przeciwko takiemu trybowi wprowadzania poprawek protestowało środowisko przedsiębiorców.


Jednak w związku z przyjęciem wniosku o odrzucenie ustawy, Senat nie głosował nad poprawkami o lustracji rzemieślników.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK