| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie każda spółka to mały podatnik

Nie każda spółka to mały podatnik

Spółka spełnia kryteria małego podatnika, jeśli wartość jej przychodu ze sprzedaży wraz z należnym VAT nie przekroczy 800 tys. euro.


Definicja małego podatnika została wprowadzona do ustawy o PIT wyłącznie na użytek jednorazowej amortyzacji oraz możliwości uiszczania kwartalnie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych - wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów (pismo nr MJ-024-2201-(2)07). Dla określenia wysokości przychodu ze sprzedaży kwoty wyrażone w euro przelicza się w oparciu o średni kurs euro ogłaszany przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku, w zaokrągleniu do 1 tys. zł.


Przyspieszona amortyzacja umożliwia małym podatnikom oraz podatnikom rozpoczynającym prowadzenie działalności zaliczenie do kosztów podatkowych jednorazowo odpisów amortyzacyjnych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości w złotych 50 tys. euro.


Uprawnienie takie przysługuje również spółce spełniającej kryteria małego podatnika. Zdaniem resortu finansów skoro zarówno przychody, jak i koszty podatkowe są ewidencjonowane przez spółkę niebędącą osobą prawną, to dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych należy wiązać ze spółką. W konsekwencji, jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od środków trwałych może dokonać spółka niebędąca osobą prawną.


Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK