| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kodeks pracy określi obowiązki i uprawnienia telepracowników oraz ich pracodawców

Kodeks pracy określi obowiązki i uprawnienia telepracowników oraz ich pracodawców

Wszystkie kluby poselskie popierają rządowy projekt ustawy regulujący telepracę. Może ona zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.


Zmiana prawa


Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji kodeksu pracy. Ma on uregulować w prawie pracy zasady świadczenia pracy na odległość, czyli telepracę.


- Już około 16 proc. przedsiębiorstw korzysta z usług telepracowników - powiedziała, prezentując w Sejmie projekt ustawy, Anna Kalata, minister pracy i polityki społecznej.


Dodała, że popularność tej elastycznej formy zatrudnienia będzie rosnąć i dlatego rząd chce uregulować związane z tym kwestie w kodeksie pracy. Wyjaśniała, że wykonywanie telepracy będzie się odbywać na zasadzie dobrowolności.


Rząd w projekcie zastrzegł, że firma nie może zmusić zatrudnionego pracownika do wykonywania pracy w tej formie. Telepracownikami będą mogły zostać nowo zatrudniane osoby i dotychczasowi pracownicy. Tym drugim pracodawca zaproponuje zmianę formy zatrudnienia. Z inicjatywą zmiany warunków zatrudnienia będzie też mógł wystąpić pracownik. Pracodawca będzie dostarczać telepracownikom sprzęt niezbędny do wykonywania pracy. Ma też pokrywać koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją tego sprzętu. W zamian będzie miał prawo do ulg podatkowych.

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały poparcie dla projektu.


Izabela Jaruga-Nowacka z SLD zwróciła uwagę, że zaletą telepracy jest elastyczny czas wykonywania obowiązków.

- Pozwala na łączenie wychowania dziecka z pracą zawodową w domu - zauważyła.


O pozytywnej roli dla życia rodzinnego, jaką może pełnić telepraca, mówiła też Joanna Kluzik-Rostkowska, wiceminister pracy i polityki społecznej.


- Projekt jest jednym z elementów polityki rodzinnej rządu, bo telepraca jest skierowana głównie do matek małych dzieci - argumentowała.


Posłowie podczas debaty zwracali też uwagę, że telepraca jest korzystna dla osób niepełnosprawnych czy mieszkańców małych miejscowości, którzy nie mogą znaleźć pracy w najbliższej okolicy.


Ewa Kopacz z PO podkreśliła, że na proponowanych rozwiązaniach mogą zyskać również pracodawcy, bo nie będą musieli ponosić kosztów wynajmu powierzchni biurowej i pełnego wyposażenia i utrzymanie stanowiska pracy. Posłowie domagali się, aby opinię o projekcie wyraziła Państwowa Inspekcja Pracy.


Projekt trafił do komisji sejmowej. Ustawa ma zacząć obowiązywać 14 dni od dnia ogłoszenia.


Bartosz Marczuk

bartosz.marczuk@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »