| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ograniczanie odliczania VAT od aut niezgodne z prawem Unii

Ograniczanie odliczania VAT od aut niezgodne z prawem Unii

Zasady ograniczające odliczanie VAT od samochodów naruszają unijne prawo. Jeżeli polskie przepisy nie zostaną zmienione, sprawa trafi do ETS.


Ograniczenia w zakresie odliczania VAT od kupna lub leasingu na potrzeby firmy samochodów osobowych, które obowiązują w Polsce, są niezgodne z prawem wspólnotowym. To oznacza, że jest szansa na odzyskanie nieodliczonego podatku. O tym, ile może to kosztować, boleśnie przekonały się już Włochy, które stosowały podobne ograniczenia i w ubiegłym roku przegrały sprawę przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości (ETS). Według wstępnych szacunków miało to kosztować Włochów 10 mld euro. Podobnie może to wyglądać w przypadku Polski, która ma długą tradycję w stosowaniu takich ograniczeń. Tymczasem pracujący obecnie nad nowelizacją ustawy o VAT Sejm kwestią samochodów w ogóle się nie zajmuje.


Polski parlament powinien jednak wziąć pod uwagę włoskie doświadczenia. Jak wielokrotnie podkreślał to ETS, jeżeli przepisy krajowe ograniczają zakres prawa do odliczenia VAT naliczonego, to takie działanie narusza przepisy wspólnotowe. W konsekwencji jest pewne, że gdy tylko sprawa trafi do ETS, zostanie przegrana i rząd będzie musiał zapewnić podatnikom odliczenie całego zawartego w cenie nabywanych pojazdów VAT. Już dziś skuteczne może okazać się też powołanie się na niezgodność przepisów z unijnym prawem przed naszymi sądami administracyjnymi.

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »