| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Filie też mogą tworzyć rady

Filie też mogą tworzyć rady

Rady pracowników muszą być tworzone nie tylko w centralach, ale także w filiach przedsiębiorstwa, o ile są one odrębnymi pracodawcami.


Zazwyczaj tylko w centrali firmy powstaje rada pracowników. Zdarza się jednak, że oddziały przedsiębiorstwa w umowach o pracę są wskazywane jako pracodawca, same zatrudniają pracowników, a przedstawiciele oddziału działają w jego imieniu, a nie w imieniu centrali firmy na podstawie udzielonego pełnomocnictwa. Co więcej, oddziały te posiadają odrębny NIP i REGON.


W takiej sytuacji powinny być więc traktowane jako odrębni, od centrali i innych oddziałów, pracodawcy - nawet jeśli nie posiadają osobowości prawnej. Artytuł 3 kodeksu pracy definiuje bowiem pracodawcę jako jednostkę organizacyjną, która musi zatrudniać pracowników, ale nie musi posiadać osobowości prawnej.


Oznacza to, że zgodnie z ustawą z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. z 2006 r. nr 79, poz. 550) powinny - jeśli zatrudniają odpowiednią liczbę osób - powołać radę pracowników. Obecnie rady mają powstawać w firmach zatrudniających co najmniej 100 pracowników. Od 23 marca 2008 r. do ich tworzenia będą zobligowani także mniejsi pracodawcy, u których w firmach pracuje od 50 do 100 osób.


Jeśli w filii nie działają związki zawodowe, sami pracownicy mogą wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o utworzenie tego gremium. Wniosek jednak musi być podpisany przez co najmniej 10 proc. załogi tego oddziału. Jeśli pracodawca nie otrzyma takiego wniosku, nie musi sam występować z inicjatywą organizacji wyborów do rady.


- Warto przy tym pamiętać, że jeśli rady pracowników powstają na poziomie oddziałów firmy, to nie ma już konieczności powoływania jednej ogólnej rady dla całego przedsiębiorstwa - uważa Marcin Wojewódka, wspólnik z Wojewódka, Pabisiak Kancelaria Radców Prawnych.


Kto nie musi tworzyć rad pracowników


Z obowiązku tworzenia rad są zwolnione:

l przedsiębiorstwa państwowe, w których tworzony jest samorząd załogi przedsiębiorstwa,

l przedsiębiorstwa mieszane zatrudniające co najmniej 50 pracowników,

l państwowe instytucje filmowe,

l pracodawcy, którzy zatrudniają mniej niż 50 osób.


Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK