| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kodeks pracy określi prawa i obowiązki telepracowników

Kodeks pracy określi prawa i obowiązki telepracowników

Pracodawca chcący zatrudniać pracowników świadczących pracę na odległość będzie musiał zawrzeć ze związkami zawodowymi porozumienie w tej sprawie.


Zmiana prawa


Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji kodeksu pracy. Ma on uregulować w prawie pracy zasady świadczenia pracy na odległość, czyli telepracę.


Na zatrudnienie telepracownika w firmie zgodę będą musiały wyrazić związki zawodowe. W porozumieniu, jakie w tej sprawie musi zawrzeć pracodawca z organizacjami związkowymi, muszą być uwzględnione wszelkie ustalenia, do jakich doszło między stronami. W sytuacji gdy u danego pracodawcy nie działają związki zawodowe, a pracodawca zamierza zatrudniać pracowników w formie telepracy, warunki jej stosowania powinien ustalić w regulaminie, po konsultacji z przedstawicielami pracowników.


Telepracownikami będą mogły zostać zarówno osoby nowo zatrudniane w firmie, jak i dotychczasowi pracownicy, którzy do tej pory świadczyli pracę w sposób tradycyjny. Tym drugim pracodawca musi zaproponować zmianę formy zatrudnienia. Z inicjatywą zmiany warunków zatrudnienia będzie mógł wystąpić także pracownik. Powrót do poprzedniego sposobu wykonywania pracy będzie możliwy, oczywiście za uprzednią zgodą drugiej strony. Chyba że wniosek w tej sprawie zostanie złożony w okresie trzech miesięcy od dnia podjęcia pracy w formie telepracy. W takiej sytuacji będzie on dla drugiej strony wiążący.


Pracodawca, oprócz wszystkich wymienionych w kodeksie pracy obowiązków, jakie ma wobec zatrudnianych przez siebie osób, będzie też musiał dostarczyć telepracownikom ubezpieczony sprzęt niezbędny do wykonywania pracy. On też ma pokrywać koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją tego sprzętu. Pracodawca będzie zmuszony wypełniać wobec telepracownika wszystkie obowiązki z zakresu bhp, z wyjątkiem obowiązku dbałości o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń. Obecnie tylko 1 proc. ogółu zatrudnionych (w Polsce jest 11,38 mln pracowników najemnych) pracuje na zasadzie telepracy.


IZABELA RAKOWSKA-BOROŃ

izabela.rakowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK