| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rolnicy z firmą muszą się rozliczyć

Rolnicy z firmą muszą się rozliczyć

Do końca maja rolnicy prowadzący działalność gospodarczą muszą złożyć w KRUS zaświadczenia z urzędów skarbowych o podatku zapłaconym za 2006 rok.


Rolnicy, aby nie stracić prawa do ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, mogą prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą tylko w ograniczonym zakresie. Co roku muszą więc dokumentować wysokość osiąganych z tego tytułu przychodów. W tym celu do 31 maja mają obowiązek złożyć w oddziale KRUS zaświadczenie z urzędu skarbowego o wysokości zapłaconego w ubiegłym roku podatku dochodowego.


Wysokość kwoty granicznej należnego podatku dochodowego każdego roku ogłasza minister rolnictwa i rozwoju wsi. Za 2006 rok kwota nie może być wyższa niż 2643 zł. Przekroczenie jej powoduje wykluczenie rolnika z KRUS z końcem II kwartału tego roku.


- Także niezłożenie w terminie zaświadczenia o kwocie podatku spowoduje ustanie ubezpieczenia społecznego rolników - przypomina Maria Lewandowska, rzecznik prasowy KRUS.


Podstawa prawna

- Art. 5a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 1998 r. nr 98, poz. 25 z późn. zm.).


BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »