| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spółki rozliczą odsetki

Spółki rozliczą odsetki

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości umożliwią spółkom aktywowanie finansowania zewnętrznego, czyli m.in. odsetek i kosztów wynikających z wyceny instrumentów finansowych.


Spółki, które tworzą sprawozdania zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, mają problemy z aktywowaniem kosztów finansowania zewnętrznego. Daniel Szlachciak, menedżer w dziale audytu firmy Ernst & Young, twierdzi, że wśród księgowych istnieje błędne przekonanie, że w podejściu międzynarodowych standardów do aktywowania tych kosztów, nie ma praktycznie żadnych różnic w porównaniu do ustawy o rachunkowości. Sprawa jest o tyle istotna, że zgodnie z nowym, opublikowanym 29 marca 2007 r. standardem MSR nr 23 a obowiązującym od 1 stycznia 2009 r., aktywowanie kosztów finansowania zewnętrznego stanie się koniecznością.


- W dotychczasowych regulacjach było to jedno z możliwych rozwiązań. Według nowego standardu obowiązkowo aktywowane będą koszty finansowania zewnętrznego - twierdzi nasz rozmówca.


Dodaje, że rozumienie kosztów finansowania zewnętrznego jest w MSR bardzo szerokie, obejmuje oprócz odsetek wyliczonych metodą zamortyzowanego kosztu, różnice kursowe czy też koszty wynikające z wyceny instrumentów finansowych.


Zdaniem eksperta powszechną praktyką gospodarczą jest finansowanie zadań inwestycyjnych równocześnie z różnych źródeł, np. środków własnych, overdraftu i kredytu obrotowego.


- Wychodząc naprzeciw tego typu rozwiązaniom, twórcy MSR umożliwili aktywowanie do pewnego stopnia kosztów finansowania ogólnego - uważa Daniel Szlachciak.


I w tym miejscu pojawiają się różnice z przepisami ustawy, która nie daje możliwości aktywowania kosztów ogólnego finansowania.


Stosowanie alternatywnego podejścia MSR nr 23 wiąże się z wieloma praktycznymi trudnościami i wymaga m.in. zdefiniowania instrumentów tworzących ogólne finansowanie oraz określenia stopy kapitalizacji oraz odniesienia się do różnic kursowych.


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK