| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zezwolenia ograniczają działalność gospodarczą

Zezwolenia ograniczają działalność gospodarczą

Na pisemny wniosek przedsiębiorcy burmistrz, wójt lub prezydent miasta będą wydawali zezwolenie na utworzenie hipermarketu.


ZMIANA PRAWA


Na budowę lub adaptację istniejącego już obiektu handlowego o powierzchni sprzedaży przekraczającej 400 mkw. oraz na połączenie w jeden hipermarket istniejących już obiektów zezwolenie będą wydawali: wójt, burmistrz albo prezydent miasta - przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Sejm nie przyjął wniosku Klubu Poselskiego Platformy Obywatelskiej o odrzuceniu projektu ustawy.


Zezwolenie przedsiębiorca otrzyma tylko wówczas, gdy lokalizacja hipermarketu jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wybudowanie obiektu musi też pozytywnie zaopiniować sejmik wojewódzki.


O wydanie zezwolenia przedsiębiorca musi wystąpić na piśmie, dołączając do wniosku informację o wartości inwestycji związanej z utworzeniem hipermarketu, branży sprzedaży i maksymalnej powierzchni, jaką będzie zajmował wraz z magazynami, parkingami i pozostałą infrastrukturą towarzyszącą.


Ewa Ośniecka-Tamecka z Komitetu Integracji Europejskiej uważa, że nowe przepisy wprowadzają ograniczenie działalności gospodarczej. Jej zdaniem każde takie ograniczenie powinno być uzasadnione nadrzędnym interesem publicznym.


Z kolei Maria Andrzej Faliński, dyrektor generalny polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji zwraca uwagę, że dotychczasowi właściciele hipermarketów zaczną rozwijać firmy sieciowe działające ma mniejszych powierzchniach. W ten sposób będą konkurowały cenami ofertami z polskimi małymi sklepami oraz z sieciami dużych sklepów z polskim kapitałem.


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »