| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firma, która posiada budynki, płaci podatek

Firma, która posiada budynki, płaci podatek

Fakt posiadania przez przedsiębiorcę budynku przesądza o zaliczeniu go do związanego z działalnością gospodarczą. To zaś powoduje konieczność zapłaty podatku według wyższej stawki.


Spółka dokonała korekty deklaracji podatkowej w zakresie kwalifikacji posiadanych budowli i gruntów z dotychczasowej związanej z działalnością gospodarczą na tzw. pozostałe. Od 2004 roku przestała wykorzystywać je gospodarczo. To, zdaniem spółki, oznacza, że nie można im przypisać charakteru związanego z działalnością gospodarczą. Wójt gminy wskazał jednak, że istota zaliczenia budowli i gruntów jako związanych z działalnością gospodarczą polega na samym fakcie ich posiadania przez przedsiębiorcę. Nie ma znaczenia okoliczność zaprzestania ich wykorzystywania.


Sąd zgodził się ze stanowiskiem organów podatkowych. Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2002 r.) grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych. Zatem spółka musiałaby nie tylko wykazać, że nie wykorzystuje gruntów, ale też, że nie może ich wykorzystywać ze względów technicznych.


Sygn. akt I SA/Wr 1404/06, 1405/06, 1406/06


Olga Stepasiuk

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK