| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawca ma obowiązek ewidencjonować składki ZUS

Pracodawca ma obowiązek ewidencjonować składki ZUS

Składki ZUS, które musi pokryć pracodawca, mogą być ewidencjonowane jako koszt na koncie "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia".


Pracodawca, jako płatnik składek ZUS, zobowiązany jest do naliczania, pobierania i przekazywania ich do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Musi to uczynić zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.


Dla ewidencji księgowej istotny będzie fakt, że część składek pokrywa pracownik, a część pracodawca. Ubezpieczenie emerytalne i rentowe płacone jest przez nich po połowie; chorobowe pokrywa pracownik, natomiast wypadkowe pracodawca.


Przy założeniu, że dana firma ewidencjonuje koszty za pomocą kont z zespołu 4, pensja pracownika, np. zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, w wartości brutto obciąża konto 430 „Wynagrodzenia”. Rozliczenie składek płaconych przez pracownika nastąpi natomiast za pośrednictwem konta 261 „Rozrachunki z tytułu wynagrodzenia”.


Z kolei składki na ubezpieczenie społeczne, które musi pokryć pracodawca, ewidencjonuje się jako koszt, np.: na koncie 440 „Składki na ubezpieczenie społeczne i inne świadczenia”. W ciężar tego konta ujmuje się również płacone przez pracodawcę składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »