| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pierwszą ratę trzeba zapłacić do końca maja

Pierwszą ratę trzeba zapłacić do końca maja

Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przekazywany jest w dwóch ratach. Pierwszą trzeba przelać na konto funduszu do końca maja.


Do 31 maja pracodawcy, którzy zdecydowali się utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, muszą zapłacić 75 proc. równowartości odpisu podstawowego. Na wpłatę pozostałej części odpisów mają czas do 30 września.


Warto pamiętać, że tworzenie funduszu socjalnego nie jest bezwzględnym obowiązkiem każdego pracodawcy. Wynika to z ustawy z dnia 4 marca 2004 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.). Tworzą go pracodawcy, którzy według stanu na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty oraz prowadzący działalność w określonych formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników. Natomiast mniejsi pracodawcy - zatrudniający mniej niż 20 osób (w przeliczeniu na pełne etaty) mogą tworzyć ten fundusz, ale nie muszą.


Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Może być także tworzony z odpisów dodatkowych (fakultatywnych) oraz ze zwiększeń.


Podstawą do ustalenia wysokości odpisów na fundusz socjalny jest przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu było wyższe. Wysokość tego wynagrodzenia ogłasza prezes Głównego Urzędu Statystycznego. W 2006 roku wysokość tego wynagrodzenia wyniosła 2059,92 zł, a w drugim półroczu 2006 r. - 2145,59 zł. W związku z tym, że wynagrodzenie to było wyższe w drugim półroczu niż w całym roku, bierze się pod uwagę wyższą kwotę.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK