| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Unia walczy z przemocą w miejscu pracy

Unia walczy z przemocą w miejscu pracy

Pracodawcy będą musieli tak organizować pracę w swoich firmach, żeby osoby w nich zatrudnione nie były narażone na przemoc i prześladowania ze strony współpracowników i klientów.


Związki zawodowe i organizacje pracodawców działające w Unii Europejskiej podpisały autonomiczne porozumienie ramowe dotyczące prześladowania i przemocy w pracy. Dokument ten zobowiązuje członków organizacji, które go podpisały, do zwalczania wszelkiego nieakceptowanego zachowania, które może prowadzić do przemocy w pracy.


Nie oznacza to jednak, że już wkrótce wszyscy pracodawcy w Polsce będą zobowiązani do podjęcia działań, które sprawią, że pracownicy w pracy nie będą narażeni na prześladowania przez współpracowników, przełożonych czy klientów firmy. Zgodnie z porozumieniem, zostanie ono wdrożone w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej do kwietnia 2010 roku.


- Dobrze by było, aby rozwiązania dotyczące walki z przemocą w miejscu pracy stały się ogólnie obowiązującym prawem, a nie tylko umową między związkami zawodowymi a organizacjami pracodawców - uważa Danuta Wojdat z działu zagranicznego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.


Przedstawicielom związków zawodowych zależało na tym, by pracodawcy byli zobowiązani do opracowania odpowiednich procedur nie tylko w przypadku prześladowania pracowników przez przełożonych czy współpracowników. Chcieli, żeby pracodawcy byli zobowiązani do działania, gdy pracownicy są prześladowani przez osoby z zewnątrz firmy. Za walkę z przemocą w pracy odpowiadać ma pracodawca. Przyjęte rozwiązania dają jednak pracownikom lub ich reprezentantom wpływ na opracowanie, wprowadzenie i ocenę skuteczności rozwiązań zabezpieczających przed przemocą i form pomocy dla jej ofiar.


GDY WYSTĄPI PRZEMOC W PRACY - PROCEDURA POWINNA

l zapewniać dyskrecję i poszanowanie godności stron,

l gwarantować szybkie rozpatrzenie skargi,

l umożliwiać bezstronne wysłuchanie i traktowanie zaangażowanych stron,

l przewidywać sankcje za składanie fałszywych oskarżeń,

l określać kary dyscyplinarne dla sprawców przemocy w pracy, aż do zwolnienia włącznie.


Tomasz Zalewski

tomasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK