| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dokumenty muszą jasno poświadczać niekaralność

Dokumenty muszą jasno poświadczać niekaralność

Przedsiębiorcy ubiegający się o zamówienie muszą udowodnić, że spełniają warunki udziału w postępowaniu w dniu składania ofert.


Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie zorganizował przetarg nieograniczony na przycinkę drzew i krzewów. W trakcie postępowania zamawiający wykluczył z przetargu konsorcjum reprezentowane przez lidera - przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Ogród - System Zakład Konserwacji Zieleni, z powodu nieprzedstawienia aktualnej informacji z Krajowego Rejestru Karnego.


Konsorcjum wniosło protest, w którym dowodziło, że wykluczenie było bezpodstawne, gdyż na wezwanie zamawiającego w trybie art. 26 ust. 3 prawa zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2006 r., nr 164, poz. 1163 z późn. zm., dalej - p.z.p.) dostarczono dokumenty potwierdzające niekaralność wykonawców.


Zarząd Budynków Komunalnych oddalił protest stwierdzając, że wykonawca powinien spełniać warunki udziału w postępowaniu od dnia składania ofert, natomiast dołączone informacje z KRK zostały wystawione później i nie wskazują jednoznacznie na niekaralność wykonawców w dniu składania ofert. Na to rozstrzygnięcie konsorcjum wniosło odwołanie do prezesa UZP, w którym podnosiło, że z przedstawionych dokumentów pośrednio wynika, iż wykonawcy nie mogli być skazani w dniu składania ofert.


Zespół arbitrów stwierdził, że na wezwanie zamawiającego konsorcjum nie przedłożyło dokumentu, który wprost poświadczałby niekaralność wykonawców na dzień składania ofert. Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego ma charakter sformalizowany i na przedsiębiorcach ubiegających się o zamówienie spoczywa obowiązek dochowania szczególnej staranności w przygotowaniu dokumentacji przetargowej. Zamawiający nie ma obowiązku dokonywać interpretacji dokumentów dotyczących spełniania warunków udziału w postępowaniu. Arbitrzy podkreślili, że uzupełnione na wezwanie zamawiającego dokumenty mogą być wystawione po terminie składania ofert, ale ich treść powinna potwierdzać spełnianie warunków udziału w postępowaniu na dzień składania ofert.


Sygn. UZP/ZO/0-298/07


DOKUMENTACJA

Zgodnie z art. 26 ust. 3 p.z.p. zamawiający ma obowiązek wezwać wykonawców do uzupełnienia dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu, jeżeli:

l nie złożono w ogóle dokumentów w tym zakresie

l dostarczono dokumenty zawierające błędy


Ewa Grączewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »