| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Brakuje kryteriów decydowania o sankcjach

Brakuje kryteriów decydowania o sankcjach

Uznaniowość i ocenne kryteria nakładania kar na przedsiębiorców to najczęstsze zarzuty wobec nowej ustawy antymonopolowej.


Jedną z najistotniejszych zmian, jakie wprowadziła obowiązująca od 21 kwietnia nowa ustawa z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U. nr 50, poz. 331), jest możliwość karania przedsiębiorców za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów. Za tego typu działania na firmę może zostać nałożona kara w wysokości nawet do 10 proc. jej przychodów w roku poprzedzającym decyzję. W trakcie wczorajszej konferencji w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przepisy te zostały skrytykowane za brak precyzyjnych instrumentów nakładania takich kar.


- Ustawa daje zbyt daleko idącą swobodę w określaniu wysokości kar oraz ocenie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów - mówił Maciej Skory z Zakładu Prawa Gospodarczego i Handlowego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wysokie kary skrytykował także Mieczysław Bąk z Krajowej Izby Gospodarczej.


- Obawiam się, że może dojść do sytuacji, że firma przez nieuwagę naruszy interesy konsumentów i zostanie ukarana karą w wysokości 10 proc. swoich przychodów. Nie znam firmy, która wytrzymałaby tego typu sankcję i nie upadła - twierdził Mieczysław Bąk.


Kolejna istotna zmiana to całkowite zniesienie postępowań prowadzonych przez UOKiK na wniosek przedsiębiorców, obecnie będą one wszczynane tylko z urzędu. Każdy będzie mógł jednak złożyć w UOKiK zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez określony podmiot.


- Taki przepis spowoduje, że o niezgodnych z prawem działaniach firm będą mogli zawiadamiać nas np. ich byli pracownicy. Ponadto obecne wymogi formalne zawiadomień są o wiele mniej restrykcyjne niż te, które były poprzednio - podkreślała Barbara Pęczalska z UOKiK.


Katarzyna Rychter

katarzyna.rychter@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »