| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wspólny rachunek korzystny dla firm

Wspólny rachunek korzystny dla firm

Spółki z jednej grupy kapitałowej czy kilku przedsiębiorców występujących razem w przetargu o zamówienie publiczne będą mogli posiadać wspólny rachunek bankowy.


Wspólny rachunek bankowy może też ułatwić prowadzenie działalności przez wspólników spółek osobowych (jawnej, komandytowej, partnerskiej), np. przy rozliczaniu podatków lub obciążeń związanych z ubezpieczeniem wspólników.


Dzisiaj Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego rozstrzygnie, czy zmiany dotyczące wspólnego rachunku bankowego będą wprowadzone do kodeksu cywilnego, czy też będą polegały na skreśleniu art. 51 z prawa bankowego. Gdyby komisja zdecydowała o wykreśleniu tego przepisu - zastosowanie miałaby zasada swobody umów, która pozwala stronom na ułożenie stosunku prawnego według swego uznania. To bank i zainteresowane spółki decydowaliby wówczas, czy taki rachunek założyć.


- Wykreślając przepis z prawa bankowego, należałoby uregulować sprawy dotyczące wierzytelności posiadaczy rachunku: czy są one rozłączne, czy też jest to współposiadanie. Nie może być tak, że skreślimy przepis i zostawimy próżnię. Dla bezpieczeństwa obrotu jakieś regulacje powinny być wprowadzone - mówi Joanna Gawlicka.


Zwolennikiem wprowadzenia zmian do kodeksu cywilnego jest prof. Romanowski.


Z przygotowanego przez niego projektu wynika, że w umowie wspólnego rachunku bankowego należy określić cel jej zawarcia (nie dotyczyłoby to jednak małżonków).


W ten sposób wyznaczone zostaną granice swobody dysponowania środkami pieniężnymi przez przedsiębiorców.


PROJEKT ZMIAN W KODEKSIE CYWILNYM

Artykuł 7332

Jeśli umowa wspólnego rachunku bankowego nie stanowi inaczej:

1) każdy ze współposiadaczy może dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku,

2) bank nie ponosi odpowiedzialności za realizację dyspozycji złożonej przez współposiadacza sprzecznej z celem prowadzenia rachunku,

3) śmierć, upadłość obejmująca likwidację majątku współposiadacza lub likwidacja formy organizacyjno-prawnej, w jakiej występuje w obrocie współposiadacz rachunku, powoduje wygaśnięcie umowy.

4) współposiadacz może wypowiedzieć umowę w każdym czasie ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy,

5) domniemywa się, że udziały współposiadaczy w wierzytelności wynikającej z umowy są równe.


Teresa Siudem

teresa.siudem@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »