| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

Osoby prowadzące firmy mogą uzyskać prawo do urlopu wychowawczego, a przebywający na takich urlopach dorobić bez groźby utraty dodatku do zasiłku rodzinnego.


ZMIANA PRAWA


Dzisiaj premier Jarosław Kaczyński z wiceminister pracy i polityki społecznej Joanną Kluzik-Rostkowską podsumują debatę publiczną, która odbyła się po ogłoszeniu 8 marca projektu polityki rodzinnej rządu. W kancelarii premiera odbędzie się konferencja, na którą zostali zaproszeni eksperci, organizacje pozarządowe, związkowcy, pracodawcy i przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych.


- Chcemy, aby program polityki rodzinnej wszedł w życie od 1 stycznia 2008 r., dlatego potrzebna jest zgoda na jego realizację - mówi Joanna Kluzik-Rostkowska.


Dodaje, że program zyskał dobre recenzje m.in. ekspertów, pracodawców i organizacji pozarządowych.


- Jestem wręcz zaskoczona tak dobrym przyjęciem, ale to świadczy o tym, jak wiele jest zaniedbań, które trzeba naprawić - mówi wiceminister.


Przedstawiony program przewiduje m.in., że już w tym roku zostanie podwyższona rodzinna ulga podatkowa (ze 120 zł do 200 zł). W kolejnych latach (co dwa lata - do 2014 roku) będzie rosnąć o 100 zł rocznie i docelowo wyniesie 500 zł na dziecko.


- Ulga podatkowa jest potrzebna, bo jest długotrwała i aktywizująca - uważa prof. Bożena Balcerzak-Paradowska z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.


Docelowo o osiem tygodni ma się wydłużyć urlop macierzyński. Będzie podwyższany od przyszłego roku do 2014 roku co dwa lata o dwa tygodnie.


Firmy zatrudniające rodziców wracających na etaty z urlopów macierzyńskich i wychowawczych otrzymają specjalne zachęty. Przez trzy lata nie będą opłacać za te osoby składek na Fundusz Pracy.


- Lepsza jest pozytywna zachęta dla pracodawców niż wprowadzanie okresów ochronnych mogących doprowadzić do unikania zatrudniania takich osób - mówi Mirosław Barszcz, ekspert Instytutu Sobieskiego i współtwórca programu polityki rodzinnej.


Rząd chce też podnieść tzw. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób na urlopach wychowawczych. Obecnie wynosi ona 420 zł. Podstawa ta wzrośnie docelowo do kwoty przeciętnego wynagrodzenia (od 2011 roku), a już od nowego roku do kwoty minimalnego wynagrodzenia. Ma to gwarantować w przyszłości wyższą emeryturę.


- Sam postulat podniesienia tej podstawy jest dobry, ale mam wątpliwość, czy powinna wzrosnąć aż do wysokości średniej płacy - mówi ekspert rynku pracy Michał Boni.


Tłumaczy, że może to zniechęcać niektóre osoby do powrotu na rynek pracy.


Program przewiduje też m.in. znaczne ułatwienia w dostępie do publicznych przedszkoli. Docelowo mają być bezpłatne, będą pracować dłużej i nie będą zawieszać działalności na okres wakacji. Rodzic ma też mieć łatwiejszy dostęp do pediatry i specjalisty. Dostęp do szkół rodzenia ma być bezpłatny. Cały program ma w latach 2008-2014 kosztować 17,38 mld zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK