| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

Osoby prowadzące firmy mogą uzyskać prawo do urlopu wychowawczego, a przebywający na takich urlopach dorobić bez groźby utraty dodatku do zasiłku rodzinnego.


Jak udało się ustalić GP, autorzy programu w wyniku debaty chcą wprowadzić do programu kolejne zmiany sprzyjające podejmowaniu decyzji o posiadaniu dziecka i ułatwiające godzenie ról zawodowych i rodzicielskich. Zaproponują m.in. wydłużenie do 270 dni okresu wypłaty zasiłku chorobowego dla kobiet w ciąży. Zniknąć ma też zakaz wykonywania pracy (pod groźbą utraty świadczenia) dla osób na urlopach wychowawczych, otrzymujących z tego tytułu dodatek do zasiłku rodzinnego (400 zł miesięcznie).


- Chodzi o to, aby nie dezaktywizować takich osób - tłumaczy Mirosław Barszcz.


Zrównana ma też być pozycja pracowników i osób prowadzących działalność gospodarczą pod względem dostępności do zasiłku chorobowego. Obecnie ci ostatni nabywają prawo do niego po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, co jest sześciokrotnie dłuższym okresem niż dla pracownika. Rząd rozważa objęcie prowadzących działalność urlopem wychowawczym i wprowadzenie zamiast odpisu kwoty wolnej od podatku na dziecko w rodzinie.


Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka (1 tys. zł, tzw. becikowe I), wypłacany rodzinom, w których dochód nie przekracza 504 lub 583 zł na osobę, może zostać zastąpiony dodatkiem dla kobiet w ciąży wypłacanym w wysokości 100 zł miesięcznie. Byłby wypłacany od czwartego miesiąca ciąży do czwartego miesiąca po urodzeniu dziecka. Ponadto zostanie tzw. becikowe II (1 tys. zł dla wszystkich). Otrzymanie nowego dodatku ma być uzależnione od posiadania karty ciąży.


- Chcemy, aby kobiety w ciąży i ich dzieci miały stały kontakt z lekarzem - mówi Joanna Kluzik-Rostkowska.

Miesięczny dodatek dla kobiet w ciąży może zastąpić jednorazowy dodatek z tytułu urodzenia dziecka


Bartosz Marczuk

bartosz.marczuk@infor.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK