| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rencista z firmą nie będzie płacił pełnych składek do ZUS

Rencista z firmą nie będzie płacił pełnych składek do ZUS

Renciści prowadzący firmy nie zapłacą od lipca składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od stycznia 2008 r. PFRON sfinansuje składki na emeryturę i rentę niepełnosprawnym przedsiębiorcom. Nowe przepisy nie powinny zwiększyć szarej strefy, bo system orzekania o rentach jest szczelny.


Roczny okres


Fundusz będzie refundował składki na ubezpieczenia przez rok. Po upływie tego czasu niepełnosprawni będą mogli wystąpić do PFRON z wnioskiem o przedłużenie wypłacania refundacji na kolejne lata. Z finansowej pomocy uzyskanej w ciągu roku trzeba będzie się rozliczyć. Wnioskodawcy dokonają tego na specjalnych formularzach do 15 lutego roku następującego po tym, za który się rozliczają. W trakcie pobierania środków z kasy funduszu jego prezes może zarządzić przeprowadzenie kontroli wnioskodawców.


- Kontrole będą na pewno przeprowadzane, choć nie wiadomo jeszcze, jak często - zapowiada Szczepan Wroński.


Sprawdzane będzie przede wszystkim, czy wysokość refundacji składek została ustalona zgodnie prawem. Jeśli kontrola wykaże nieprawidłowości, fundusz zażąda zwrotu wypłaconej refundacji (w zakresie stwierdzonych błędów).


- Budżet PFRON w tym roku wyniósł ponad 3,9 mld zł. Refundacja składek dla osób niepełnosprawnych prowadzących firmę będzie zadaniem ustawowym i na pewno pokryjemy koszty wprowadzenia takiego rozwiązania - tłumaczy Szczepan Wroński.


Więcej świadczeń


Ponieważ renciści prowadzący firmy będą mieć prawo do refundacji składek na emeryturę i rentę, sami będą musieli opłacać składkę wypadkową i na Fundusz Pracy oraz dobrowolnie składkę chorobową. Jeśli będą opłacać je wszystkie (składka wypadkowa wyniesie 1,8 proc. podstawy wymiaru), miesięczny koszt prowadzenia przez nich firmy wzrośnie o około 107 zł. Prawie 80 zł będzie kosztować składka na ubezpieczenie chorobowe i na Fundusz Pracy, a niespełna 29 zł na ubezpieczenie wypadkowe.


Ponieważ staną się formalnie płatnikami składek, uzyskają też prawo do wielu świadczeń. Opłacanie składki emerytalnej oznacza, że w przyszłości będą mieć wyższe emerytury. Składka chorobowa będzie gwarantować im prawo m.in. do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego, tj. popularnego zwolnienia chorobowego na dziecko. Ponadto opłacając składkę wypadkową z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, renciście będą przysługiwać m.in. zasiłek chorobowy, jednorazowe odszkodowanie.


Rachunek zysków i start


Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan uważa, że duża zachęta do równoczesnego prowadzenia firmy i posiadania statusu rencisty może powodować wzrost szarej stery.


- Wielu osobom będzie bardzo zależało, żeby stać się rencistą - tłumaczy.


Wyjaśnia jednak, że ZUS uszczelnił swój system orzekania o niepełnosprawności i to może powodować, że zagrożenie wykorzystywania tej sytuacji nie będzie wielkie. Mordasewicz zwraca też uwagę, że wiele osób prowadzących firmę i nieposiadających statusu rencisty może czuć się pokrzywdzonych ze względu na nierówną konkurencję ze strony rencisty-biznesmena.


- Jeśli ktoś płaci do ZUS co miesiąc ponad 800 zł składek, to ma utrudnioną konkurencję z kimś, kto płaci trzykrotnie mniej - tłumaczy. Rozwiązań proponowanych przez posłów broni Andrzej Mańka. Uważa, że szczelność systemu orzekania o niezdolności do pracy zapewnia, że nie będzie rosnąć szara strefa, a zachęta w postaci refundacji składek i prawa do świadczeń może skłonić wiele osób do założenia firm, a te, które je prowadzą, nie będą ich zamykać.


 - Pamiętajmy, że mamy bardzo niski wskaźnik aktywności osób niepełnosprawnych - podkreśla.Bartosz Marczuk , Łukasz Guza

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK