| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koncesja uratowana, ale karę trzeba zapłacić

Koncesja uratowana, ale karę trzeba zapłacić

Umorzenie postępowania w sprawie rażącego naruszenia warunków koncesji nie oznacza, że do złamania warunków zezwolenia w ogóle nie doszło.


Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie oddalił odwołanie spółki Wianus od decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o nałożeniu prawie 18 tys. zł kary za naruszenie warunków koncesji na obrót gazem płynnym. Firma prowadzi stację autogazu. Straż pożarna ukarała ją mandatem karnym za naruszenie przepisów przeciwpożarowych. Chodziło m.in. o umieszczenie w ziemi gumowego przewodu, którym miał być przepompowywany gaz.


URE wszczął postępowanie o odebranie firmie koncesji na prowadzenie stacji. Zostało one jednak umorzone, gdyż urząd nie dopatrzył się rażącego naruszenia jej warunków. Uznał jednak, że spółkę można ukarać karą pieniężną w wysokości 0,5 proc. przychodu (maksymalna kara może sięgnąć 15 proc.). Firma odwołała się od decyzji do sądu, argumentując, że do naruszenia warunków koncesji nie doszło. Tłumaczyła, że świadczy o tym wcześniejsze, umorzone postępowanie o odebranie koncesji. Nie można karać dwa razy za to samo przewinienie - wcześniej spółka zapłaciła mandat karny. Kara finansowa okazała się nieproporcjonalnie dotkliwa, a prezes URE nie wziął pod uwagę wyników finansowych spółki, tylko jej obroty.


Sąd oddalił odwołanie dystrybutora gazu. W uzasadnieniu wyroku tłumaczył, że umorzenie postępowania dotyczącego odebrania koncesji nie jest przesłanką do umorzenia postępowania w sprawie nałożenia kary pieniężnej. Fakt zapłacenia mandatu karnego nie zwalnia od odpowiedzialności za nieprzestrzeganie obowiązków wymaganych koncesją, o czym mówi art. 56 ust. 1 pkt 12 prawa energetycznego (Dz.U. z 2006 r. nr 89, poz. 625). Zdaniem sądu URE nie miał podstaw, by przyjąć, że firma prowadzi działalność zgodnie z postanowieniami koncesji, skoro doszło do zagrożenia bezpieczeństwa. Przeświadczenie firmy, że naruszenie przepisów przeciwpożarowych było błahe nie zwalnia z odpowiedzialności za naruszenie prawa energetycznego.


Sygn. akt XVII AmE 213/06


Marcin Musiał

marcin.musial@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »