| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Za przywilej będzie płacił przedsiębiorca

Za przywilej będzie płacił przedsiębiorca

Firmy, które uzyskają status upoważnionego podmiotu gospodarczego, będą rzadziej kontrolowane przez organy celne. O ten przywilej będzie można się ubiegać od 1 stycznia 2008 r.


Nową instytucję prawną - upoważnionego podmiotu gospodarczego - Komisja Europejska wprowadziła do Wspólnotowego Kodeksu Celnego rozporządzeniem (WE) 648/2005 z 13 kwietnia 2005 r.


- Wprowadzenie statusu ma ułatwić międzynarodowy obrót towarowy przy jednoczesnym zapewnieniu jego bezpieczeństwa na wszystkich szczeblach łańcucha dostaw - mówi Roman Rosiak z PricewaterhouseCoopers.


Firmy, które uzyskają status upoważnionego podmiotu gospodarczego, będą rzadziej niż obecnie kontrolowane przez organy celne. O ten przywilej od 1 stycznia 2008 r. będą mogły ubiegać się te przedsiębiorstwa, które złożą wniosek o przyznanie statusu do dyrektora izby celnej. Żeby ubiegać się o ten status, trzeba spełnić liczne wymogi: przedsiębiorca nie może popełnić przestępstw związanych z działalnością gospodarczą, nie może być w upadłości, jego system księgowy powinien być zgodny z zasadami rachunkowości, musi płacić podatki, składki ZUS, wywiązywać się ze zobowiązań finansowych wobec kontrahentów, wdrożyć procedurę zabezpieczającą przed włamaniem i kradzieżą towarów, a ponadto organy celne muszą mieć pełny dostęp do informacji o firmie. Ten ostatni warunek budzi wśród przedsiębiorców najwięcej obaw. Nie chcą oni zaakceptować sytuacji, w której musieliby przekazywać informacje o swoich kontrahentach, zamówieniach i wynagrodzeniach pracowników.


Czy przedsiębiorcy będą zainteresowani uzyskaniem statusu upoważnionego podmiotu gospodarczego? Biorąc pod uwagę liczne procedury, które trzeba wdrożyć w firmie, można się spodziewać, że nie będzie ich wielu, tym bardziej że koszty związane z uzyskaniem statusu musi pokryć przedsiębiorca. Z tego powodu, zdaniem prof. Wiesława Czyżowicza ze Szkoły Głównej Handlowej, małe i średnie przedsiębiorstwa nie będą zainteresowane uzyskaniem statusu upoważnionego podmiotu gospodarczego.


Na razie minister finansów nie przygotował odpowiednich zmian w prawie celnym, dotyczących właściwości dyrektorów izb celnych w sprawach przyjmowania wniosków, prowadzenia postępowania i wydawania świadectw upoważnionego podmiotu gospodarczego. Nie ma także rozporządzenia w sprawie właściwości miejscowej organów celnych ze względu na siedzibę wnioskodawcy.


Paweł Jakubczak

gp@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK