| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Oświadczenia nadal muszą być składane

Oświadczenia nadal muszą być składane

Pracodawcy powinni wstrzymać się z przekazaniem oświadczeń lustracyjnych do IPN do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał - uważają eksperci.


Trybunał Konstytucyjny zdecydował wczoraj, że wniosek SLD w sprawie zbadania zgodności z konstytucją ustawy lustracyjnej zostanie rozpoznany przed 15 maja, czyli dniem, w którym mija termin na składanie oświadczeń lustracyjnych.


- Wniosek dotyczący ustawy lustracyjnej zostanie rozpoznany w dniach 9, 10 i 11 maja - poinformował wczoraj Jerzy Stępień, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Dodał on, że Trybunał zdecydował się na taki termin, aby ludzie, którzy są w kręgu zainteresowania norm tej ustawy, mieli jasność swojej sytuacji w dniu, kiedy mijają pewne terminy wyznaczone przez tę ustawę.


- Będziemy robić wszystko, aby wyrok w sprawie lustracji został ogłoszony w ostatnim dniu rozprawy - podkreślił prezes Stępień.


Decyzja Trybunału nie oznacza jednak, że osoby, na których ciąży obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych, nie muszą ich wypełniać. W zeszłym tygodniu bowiem Trybunał odrzucił wniosek SLD o wstrzymanie wykonywania ustawy lustracyjnej do czasu wydania orzeczenia w tej sprawie.


- Ustawa lustracyjna do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał jest prawem wiążącym i osoby zobowiązane muszą składać oświadczenia lustracyjne - mówi Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS.


Dodaje on, że niedotrzymanie tego obowiązku będzie skutkowało konsekwencjami wynikającymi z ustawy, do których zalicza się np. zwolnienie z pracy.


Konstytucjonalista prof. Wiktor Osiatyński również uważa, że osoby zobowiązane muszą składać oświadczenia lustracyjne. Uważa, że pracodawcy powinni jednak wstrzymać się z przekazaniem oświadczeń lustracyjnych do IPN do 15 maja, czyli do czasu wydania orzeczenia przez TK.


- Zachowanie takie jest dopuszczalne, ponieważ pracodawcy mają obowiązek przekazania wszystkich oświadczeń, a ostatnie z nich mogą zostać złożone przez pracowników właśnie 15 maja - wyjaśnia prof. Wiktor Osiatyński.


Dodaje, że pracownicy powinni dołączyć prośbę do pracodawcy, że chcą, aby ich oświadczenia zostały przekazane do IPN po wydaniu orzeczenia przez TK, a jeżeli Trybunał uznałby, że ustawa lustracyjna jest niezgodna z konstytucją, to proszą o zwrot oświadczenia.


Arkadiusz Jaraszek

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK