| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe progi dla wykonawców i zamawiających

Nowe progi dla wykonawców i zamawiających

Część przedsiębiorców straci możliwość wnoszenia odwołań w postępowaniach przetargowych. Wyższy będzie próg w procedurach uproszczonych.


ZMIANA PRAWA


W piątek Sejm przegłosował senackie poprawki do noweli prawa zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 164, poz. 1163 z późn. zm.; dalej p.z.p.). Posłowie przyjęli 18 z 19 poprawek, ustawa trafi teraz do prezydenta.


Nowelizacja zakłada podwyższenie progu podstawowego, od którego zależy obowiązek stosowania p.z.p., z obecnych 6 tys. euro na 14 tys. euro. Procedury uproszczone będą mogły być stosowane w zamówieniach od 14 tys. euro do progów unijnych. Dzięki temu nastąpi przyspieszenie i uproszczenie udzielania zamówień publicznych.


Sejm odrzucił najważniejszą poprawkę, która umożliwiałaby wnoszenie przez wykonawców odwołań w zamówieniach od 60 tys. euro. Tak więc w razie sporu wykonawcy będą mogli odwoływać się tylko w postępowaniach, których wartość przekroczy 137 tys. euro dla zamówień realizowanych przez administrację rządową lub 211 tys. euro w przypadku samorządów. Zdaniem Małgorzaty Stachowiak z Grupy Doradczej Sienna rozwiązanie to prowadzi do zachwiania równowagi w procesie kontraktowania, ponieważ zamawiający uzyskuje silniejszą pozycję od wykonawców. Niezadowoleni z decyzji mogą być przedsiębiorcy, którzy obawiają się, że w postępowaniach o znaczącej wartości zamawiający będą mogli czuć się bezkarnie przy rozstrzyganiu protestów.


Odwołania od rozstrzygnięć protestów będą rozpatrywane przez zawodowe składy orzekające Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), która zostanie skonstruowana na wzór sądów. Jej członkowie będą niezawiśli i związani przy orzekaniu wyłącznie przepisami prawa. Ich niezależność zagwarantować ma szereg zakazów wprowadzonych nowelą, np. zakaz podejmowania dodatkowego zatrudnienia, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej oraz zakaz łączenia funkcji członka KIO z mandatem posła, senatora czy radnego. Sejm przyjął poprawkę senacką, zakładającą, że członek KIO nie będzie także mógł być członkiem zarządu fundacji prowadzącej działalność gospodarczą oraz posiadać więcej niż 10 proc. akcji w spółkach handlowych. Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących KIO.


56
tys. zł powyżej tej kwoty będą niezbędne przetargi publiczne


Ewa Grączewska-Ivanova

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK