| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Są szanse na zwrot akcyzy

Są szanse na zwrot akcyzy

Producenci rolni zyskają możliwość ubiegania się o zaliczkową wypłatę zwrotu akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego.

 


Zmiana prawa


Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie dwóch poselskich projektów ustaw zmieniających ustawę o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.


Nowelizacja autorstwa PSL zakłada wprowadzenie możliwości zaliczkowej wypłaty zwrotu akcyzy producentom rolnym. Producent rolny mógłby występować w dowolnym terminie do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) z wnioskiem o zaliczkową wypłatę zwrotu akcyzy. Wypłata miałaby następować w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku. Rozliczenie zaliczek następowałoby w okresie rocznym na podstawie faktur potwierdzających zakup paliwa. Przy braku pokrycia wypłaconych zaliczek z rzeczywiście zakupionym olejem producent rolny byłby zobowiązany do zwrotu wypłaconej nadwyżki. Gdy nie dostarczy faktur, musiałby zwrócić otrzymaną zaliczkę wraz z odsetkami.


Projekt Samoobrony zakłada z kolei wprowadzenie możliwości dokumentowania kwoty zwrotu akcyzy także za pomocą oświadczeń o korzystaniu z usług rolniczych. Oznaczałoby to zwrot również dla tych producentów rolnych, którzy korzystają z usług rolniczych, ponosząc w cenie ich zakupu koszty oleju napędowego. Producent rolny, w którego gospodarstwie wykonane zostały usługi, nie ma dziś możliwości skorzystania ze zwrotu akcyzy, ponieważ faktury VAT za zakupiony olej wystawiane są na dostawcę usług rolniczych. Zmiana ma zapewnić równe traktowanie producentów rolnych w zakresie częściowego zwrotu akcyzy.


Zwrot akcyzy producentom rolnym następuje na podstawie wniosku udokumentowanego fakturami lub kopiami faktur potwierdzonymi za zgodność z oryginałem przez upoważnionego wójta, burmistrza (prezydenta miasta), pracownika urzędu miasta lub gminy.


MAGDALENA MAJKOWSKA

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK