| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bez wniosku o REGON

Bez wniosku o REGON

Cały proces ewidencji będzie koncentrował się w urzędach skarbowych.

 


TRZY PYTANIA DO... Jana Lica z Akademii Ekonomicznej w Krakowie, kierownika projektu pakiet Kluski  

 


Co jest najważniejsze dla przedsiębiorców w zaprezentowanej niedawno części ustaw znajdujących się w tzw. pakiecie Kluski?


- Niewątpliwie zasada jednego okienka, likwidacja wniosku o REGON i konieczności posługiwania się tym numerem. Cały proces ewidencji będzie koncentrował się w urzędach skarbowych. Zgłoszenie do ZUS może być złożone także wraz z wnioskami o numer ewidencyjny NIP i o wpis do ewidencji prowadzonej przez urząd skarbowy. Wnioski mają być składane drogą listowną bez podpisu poświadczonego notarialnie lub elektroniczną wraz z podpisem elektronicznym. Przewidujemy też inną drogę elektroniczną - specjalny formularz, który znajdzie się na stronach internetowych urzędu skarbowego. Dotychczas dane zgłaszane przy ewidencji NIP były utajnione. Teraz znajdą się w Krajowej Ewidencji Przedsiębiorców, która ma być częścią już istniejącej Krajowej Ewidencji Podatników. Przy pomocy platformy e-PUAP informacje z tej ewidencji będą wymieniane między urzędami.To dotyczy głównie nowych przedsiębiorców. A co się zmieni w przypadku podmiotów, które już funkcjonują?


 - Oni też zostaną wpisani do tej ewidencji, bo zakres danych ujawnianych w ewidencji różni się od tych, które obowiązują teraz. Dla przedsiębiorców istotne są przede wszystkim zmiany w przepisach ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zostanie wprowadzona możliwość zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników. Sprecyzujemy też obowiązki kontrolujących.Czy zmniejszy się liczba wymaganych zezwoleń?


 - Ministerstwa mają zgłosić dziedziny działalności gospodarczej, w których Unia Europejska narzuca ograniczenia w swobodzie ich wykonywania, np. w postaci konieczności uzyskiwania zezwoleń. Chcemy, aby wszystko to, czego nie wymaga od nas Unia, było wykreślone z reglamentacji. Kolejnym etapem będzie analiza przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym, które wymagają uproszczenia.Rozmawiał ŁUKASZ KULIGOWSKI

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK