| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bez wniosku o REGON

Bez wniosku o REGON

Cały proces ewidencji będzie koncentrował się w urzędach skarbowych.

 


TRZY PYTANIA DO... Jana Lica z Akademii Ekonomicznej w Krakowie, kierownika projektu pakiet Kluski  

 


Co jest najważniejsze dla przedsiębiorców w zaprezentowanej niedawno części ustaw znajdujących się w tzw. pakiecie Kluski?


- Niewątpliwie zasada jednego okienka, likwidacja wniosku o REGON i konieczności posługiwania się tym numerem. Cały proces ewidencji będzie koncentrował się w urzędach skarbowych. Zgłoszenie do ZUS może być złożone także wraz z wnioskami o numer ewidencyjny NIP i o wpis do ewidencji prowadzonej przez urząd skarbowy. Wnioski mają być składane drogą listowną bez podpisu poświadczonego notarialnie lub elektroniczną wraz z podpisem elektronicznym. Przewidujemy też inną drogę elektroniczną - specjalny formularz, który znajdzie się na stronach internetowych urzędu skarbowego. Dotychczas dane zgłaszane przy ewidencji NIP były utajnione. Teraz znajdą się w Krajowej Ewidencji Przedsiębiorców, która ma być częścią już istniejącej Krajowej Ewidencji Podatników. Przy pomocy platformy e-PUAP informacje z tej ewidencji będą wymieniane między urzędami.To dotyczy głównie nowych przedsiębiorców. A co się zmieni w przypadku podmiotów, które już funkcjonują?


 - Oni też zostaną wpisani do tej ewidencji, bo zakres danych ujawnianych w ewidencji różni się od tych, które obowiązują teraz. Dla przedsiębiorców istotne są przede wszystkim zmiany w przepisach ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zostanie wprowadzona możliwość zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników. Sprecyzujemy też obowiązki kontrolujących.Czy zmniejszy się liczba wymaganych zezwoleń?


 - Ministerstwa mają zgłosić dziedziny działalności gospodarczej, w których Unia Europejska narzuca ograniczenia w swobodzie ich wykonywania, np. w postaci konieczności uzyskiwania zezwoleń. Chcemy, aby wszystko to, czego nie wymaga od nas Unia, było wykreślone z reglamentacji. Kolejnym etapem będzie analiza przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym, które wymagają uproszczenia.Rozmawiał ŁUKASZ KULIGOWSKI

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK