| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawcy poczekają na nowe stawki wypadkowe

Pracodawcy poczekają na nowe stawki wypadkowe

Do 20 kwietnia przedsiębiorcy otrzymają informacje z ZUS o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej w tym roku.

 


Przedsiębiorcy, za których ZUS ustala wysokość składki wypadkowej narzekają, że jeszcze nie otrzymali zawiadomień o wysokości opłat w tym roku. Ich zdaniem taka informacja powinna być dostarczona do końca marca. Zgodnie bowiem z ustawą z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz. 1673 z późn. zm.), płatnicy składek musieli złożyć do 31 stycznia informacje ZUS IWA za 2006 rok.


- O wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej w danym roku składkowym ZUS sam zawiadamia przedsiębiorców nie później niż do dnia 20 kwietnia danego roku. Dotyczy to płatników składek, którzy przekazali informację ZUS IWA za trzy ostatnie i kolejne lata kalendarzowe - wyjaśnia Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS. Natomiast płatnicy składek, którzy nie przekazali informacji ZUS IWA za trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe, stopę procentową składki ustalają samodzielnie i nie otrzymują w tej sprawie żadnego zawiadomienia.

 


- Dlatego zarzuty stawiane przez płatników dotyczące niedotrzymania przez nas terminu na zawiadomienie ich o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, na bieżący rok składkowy nie mają podstaw w obowiązujących przepisach prawnych - dodaje Przemysław Przybylski.

 


Jeśli jednak płatnik składek do dnia 30 kwietnia danego roku nie otrzyma zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, obowiązującej w danym roku składkowym, powinien zwrócić się o podanie aktualnej składki do oddziału ZUS właściwego ze względu na swoją siedzibę. Przypominamy, że wysokość składek na ubezpieczenie wypadkowe zależy od zagrożeń występujących w danym zakładzie pracy.

 


Przedsiębiorcy muszą przechowywać dokumentację przez dziesięć lat.Bożena Wiktorowska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym i prawnym dla różnych branż i sektorów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK