| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawcy poczekają na nowe stawki wypadkowe

Pracodawcy poczekają na nowe stawki wypadkowe

Do 20 kwietnia przedsiębiorcy otrzymają informacje z ZUS o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej w tym roku.

 


Przedsiębiorcy, za których ZUS ustala wysokość składki wypadkowej narzekają, że jeszcze nie otrzymali zawiadomień o wysokości opłat w tym roku. Ich zdaniem taka informacja powinna być dostarczona do końca marca. Zgodnie bowiem z ustawą z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz. 1673 z późn. zm.), płatnicy składek musieli złożyć do 31 stycznia informacje ZUS IWA za 2006 rok.


- O wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej w danym roku składkowym ZUS sam zawiadamia przedsiębiorców nie później niż do dnia 20 kwietnia danego roku. Dotyczy to płatników składek, którzy przekazali informację ZUS IWA za trzy ostatnie i kolejne lata kalendarzowe - wyjaśnia Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS. Natomiast płatnicy składek, którzy nie przekazali informacji ZUS IWA za trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe, stopę procentową składki ustalają samodzielnie i nie otrzymują w tej sprawie żadnego zawiadomienia.

 


- Dlatego zarzuty stawiane przez płatników dotyczące niedotrzymania przez nas terminu na zawiadomienie ich o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, na bieżący rok składkowy nie mają podstaw w obowiązujących przepisach prawnych - dodaje Przemysław Przybylski.

 


Jeśli jednak płatnik składek do dnia 30 kwietnia danego roku nie otrzyma zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, obowiązującej w danym roku składkowym, powinien zwrócić się o podanie aktualnej składki do oddziału ZUS właściwego ze względu na swoją siedzibę. Przypominamy, że wysokość składek na ubezpieczenie wypadkowe zależy od zagrożeń występujących w danym zakładzie pracy.

 


Przedsiębiorcy muszą przechowywać dokumentację przez dziesięć lat.Bożena Wiktorowska

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »