| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Powstanie lista zawodów rzemieślniczych

Powstanie lista zawodów rzemieślniczych

Najważniejsza zmiana w ustawie o rzemiośle polegać ma na określeniu kwalifikacji zawodowych potrzebnych do wykonywania działalności rzemieślniczej.

 

ZMIANA PRAWA


W sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości trwają prace nad zaproponowanymi przez posłów zmianami do ustawy o rzemiośle.

- Projekt nowelizacji proponuje stworzenie listy zawodów rzemieślniczych. Do tej pory nie było takiego wykazu - mówi poseł sprawozdawca Michał Wójcik (PiS). Opracuje go minister gospodarki w drodze rozporządzenia po zasięgnięciu opinii Związku Rzemiosła Polskiego - dodaje poseł.


Zawody, które znajdą się na liście, będą mogły wykonywać wyłącznie osoby posiadające potwierdzone kwalifikacje zawodowe. Przepis ten budzi największe wątpliwości, przyznaje Michał Wójcik. Takimi potwierdzonymi kwalifikacjami rzemieślniczymi byłby egzamin czeladniczy lub mistrzowski, który można zdać w izbie rzemieślniczej, albo egzamin przed komisjami kuratoryjnymi tworzonymi w szkołach i komisjach w ośrodkach doskonalenia zawodowego. Osoby, które ukończyły technikum, i w ten sposób zdobyły zawód, nie będą już musiały zdawać żadnego dodatkowego egzaminu na potwierdzenie swoich kwalifikacji. Proponuje się też, aby osoby, które nie mają wymaganych kwalifikacji, a prowadzą działalność rzemieślniczą, zdobyły je w ciągu trzech lat od wejścia w życie ustawy. Z tego obowiązku mogłyby zostać zwolnione jedynie osoby, które ukończyły 50 rok życia i mogą wylegitymować się dziesięcioletnim okresem prowadzenia działalności.


Oprócz osób fizycznych i wspólników spółek cywilnych działalność rzemieślniczą mogłyby wykonywać także spółki jawne, ponieważ wielu rzemieślników prowadzi działalność w tej formie - przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o rzemiośle. Ich wspólnicy powinni wykonywać zawód wpisany na listę i mieć potwierdzone kwalifikacje rzemieślnicze.


Status rzemieślnika nie zostanie natomiast przyznany spółkom komandytowym i komandytowo-akcyjnym. Rzemiosłem będzie więc zawodowe wykonywanie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną lub wspólników spółek, z udziałem kwalifikowanej pracy własnej, w imieniu własnym tej osoby i na jej rachunek, natomiast rzemieślnikiem będzie osoba, która wykonywałaby taką działalność. W ten sposób po raz pierwszy w ustawie o rzemiośle pojawiła się definicja rzemieślnika.

 


Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK