| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Resort gospodarki chce pomóc przedsiębiorcom, ograniczając biurokrację

Resort gospodarki chce pomóc przedsiębiorcom, ograniczając biurokrację

Według Ministerstwa Gospodarki, każdego miesiąca polskie przedsiębiorstwo musi poświęcić średnio 560 godzin na wypełnianie raportów i sprawozdań dla administracji.


Dlatego w resorcie powstał program "Przedsiębiorca ma prawo", którego celem jest uproszczenie przepisów i zmniejszenie biurokracji.


W środę minister gospodarki Piotr Woźniak przedstawił sprawozdanie z dotychczasowej realizacji programu sejmowym komisjom gospodarki i rozwoju przedsiębiorczości. Posiedzenie połączonych komisji odbyło się w resorcie gospodarki.


Przyjęty w sierpniu 2006 r. program "Przedsiębiorca ma prawo" ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych nakładanych na przedsiębiorców.


W ramach programu, w listopadzie ub.r. resort gospodarki wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) rozpoczął pomiar tzw. obciążeń administracyjnych dla firm. Chodzi o przepisy ustaw: Prawo ochrony środowiska, Prawo pracy, o pomocy publicznej, o usługach turystycznych oraz o przepisy o bezpieczeństwie produktów. W 2008 r. prace pomiaru obciążeń biurokratycznych mają być rozszerzone na dalsze dziedziny prawa gospodarczego - zapowiedział Woźniak.


Resort gospodarki postuluje, aby do wszelkich projektów zmian w prawie, nie tylko do rządowych projektów ustaw (jak do tej pory), ale także do projektów parlamentarnych, sporządzano tzw. ocenę skutków regulacji. Chodzi o dodatkową dokumentację, która wykaże, jakie skutki będą miały nowe przepisy dla objętych nimi podmiotów, np. podatników, firm.


W czasie posiedzenia komisji Woźniak zwrócił uwagę, że ponad 50 proc. polskich firm nie uczestniczy w konsultacjach społecznych nowych projektów ustaw, ponieważ nie wie, że jest taka możliwość.


Reforma regulacji to jeden z elementów strategii lizbońskiej. Według raportu Sigma, przygotowanego przez OECD i Komisję Europejską, spośród nowych krajów Unii Europejskiej Polska wyróżnia się najlepszą strategią reformy regulacji - podkreślił Woźniak.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK