| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Organizacja pracy w sklepach

Organizacja pracy w sklepach

Posłowie chcą, żeby pracownicy zatrudnieni w handlu mieli wolne w najważniejsze święta kościelne i państwowe.


zmiana prawa


Posłowie W Sejmie jest kolejny projekt zmian przepisów kodeksu pracy określających zasady dopuszczalności pracy w niedziele i święta. Proponowana zmiana przepisów k.p. polega na tym, że praca w handlu nie będzie mogła być świadczona w dni świąteczne. Chodzi o święta wymienione w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, m.in. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Święto Niepodległości, 1 i 3 maja (Dz.U, nr 4, poz. 28 z późn. zm.). Przepisy nadal mają dopuszczać wykonywanie pracy w niedziele w placówkach handlowych z wyjątkiem sytuacji, kiedy jedno ze świąt przypadnie właśnie w tym dniu.


Posłowie po raz kolejny próbują wprowadzić rozwiązania, które sprawią, że pracownicy zatrudnieni w handlu będą mogli wypoczywać w dni świąteczne. Poprzednia propozycja posłów LPR, która została odrzucona, przewidywała, że handel w niedziele i święta mogliby prowadzić tylko mikroprzedsiębiorcy, o których mowa w art. 104 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.), prowadzący sprzedaż artykułów żywnościowych.


Propozycja zakazania handlu w dni świąteczne jest próbą pogodzenia interesów firm handlujących z postulatami związków zawodowych.


- Sądzę, że ta propozycja jest rozsądna i warta rozważenia - twierdzi Renata Juszkiewicz, dyrektor przedstawicielstwa Metro Group w Polsce.


Akceptację dla tej propozycji wyraziły OPZZ i Forum Związków Zawodowych. OPZZ postuluje, aby posłowie rozważyli wprowadzenie rozwiązań dopuszczających możliwość dobrowolnej pracy w sklepach w niedzielę z wynagrodzeniem za ten czas zwiększonym o co najmniej 100 proc. w stosunku do pracy w dniu powszednim.

Propozycja zakazująca pracy handlu w święta jest zgodna z oczekiwaniami rządu. W swoim stanowisku do odrzuconej wcześniej poselskiej propozycji sugerował on prowadzenie prac legislacyjnych nad ograniczeniem wykonywania pracy w placówkach handlowych w celu przyjęcia rozwiązań kompromisowych, które pogodzą interesy pracowników, pracodawców i konsumentów.


Tomasz Zalewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK