| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sześć tysięcy firm korzysta z pracowników tymczasowych

Sześć tysięcy firm korzysta z pracowników tymczasowych

Wzrasta liczba pracowników tymczasowych. W 2006 roku było ich 250 tys., a rok wcześniej o 50 tys. mniej.


W ostatnich latach model zatrudnienia bardzo się zmienił. Jest to następstwem rozwoju gospodarczego. Kiedyś mówiono, że można pracować przez całe życie. Obecnie konieczne jest kształcenie ustawiczne, które gwarantuje ciągłość zatrudnienia - powiedział wczoraj dr Michał Boni, ekspert rynku pracy, rozpoczynając debatę o przyszłości pracy tymczasowej w Polsce.


Obecnie coraz więcej firm działających na rynku polskim (ponad 6 tys. podmiotów) współpracuje z agencjami pracy tymczasowej, z której wypożyczają pracowników do wykonywania zadań sezonowych. Najczęściej korzystają z takich osób przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej, budowlanej i turystycznej.


- Wzrastająca popularność pracy tymczasowej jest zagrożeniem dla tradycyjnej formy zatrudnienia, a więc umowy o pracę na czas nieokreślony lub określony - uważa Waldemar Krenc, przewodniczący zarządu Regionu Ziemia Łódzka NSZZ Solidarność.


Według niego bowiem pracodawcy, zamiast zatrudniać pracowników choćby na część etatu, wolą korzystać z ich usług tymczasowo, za pośrednictwem agencji zatrudnienia. Jak stwierdził, każda nowo powstająca firma wypożycza z takich agencji pracowników, którzy stanowią około 40 proc. wszystkich w niej zatrudnionych.


- Wiele firm, które zaczynają swoją działalność na rynku, ze względu na wysokie koszty pracy jest zmuszona najpierw wypożyczyć pracowników z agencji, a dopiero później zatrudniać takie osoby na stałe - podkreśliła Jolanta Jaworska, dyrektor programów publicznych spółki IBM Polska.


Z kolei Michał Boni wskazał, że obecnie praca tymczasowa pełni rolę narzędzia (jednego z nielicznych efektywnych) aktywizującego bezrobotnych.


- Mimo plusów zatrudnienia tymczasowego, od 2004 roku, od kiedy zostało ono usankcjonowane prawnie, pojawiają się problemy związane z udokumentowaniem okresu pracy pracowników tymczasowych - stwierdziła Anna Tomczyk, dyrektor departamentu prawnego z Głównego Inspektoratu Pracy.


Z kontroli inspekcji pracy przeprowadzonych w 2006 roku wynika, że 33 proc. pracodawców użytkowników, korzystających z pracowników tymczasowych, nie przestrzegało przepisów o czasie pracy takich osób.


Mariusz Rachuba

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Prymakowska

Ekoconsultant sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK