REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd chce szybszej i prostszej rejestracji firm

REKLAMA

Każda spółka cywilna uzyska ponownie status przedsiębiorcy. Mniej informacji o przedsiębiorcy we wniosku o wpis do ewidencji. Zmiana zasad udzielania pozwoleń na prowadzenie niektórych rodzajów działalności.


Do ewidencji działalności gospodarczej będą mogły być wpisywane również spółki cywilne - przewiduje najnowszy projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Rząd przy jego opracowaniu wykorzystał propozycje zespołu Mariana Kluski, a także uwzględnił niektóre rozwiązania z wcześniejszego projektu nowelizacji tej ustawy.


Spółka cywilna przedsiębiorcą


Teraz przedsiębiorcą są jedynie: osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną (np. spółka jawna). Przedsiębiorcą nie jest natomiast spółka cywilna, tylko jej wspólnicy. Projekt nowelizacji u.s.d.g. w zakresie definicji przedsiębiorcy powraca do rozwiązań z nieobowiązującej już ustawy z 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz.U. nr 41, poz. 324 ze zm.), która za przedsiębiorcę uznawała m.in. spółki cywilne.


- Nie było żadnego powodu, aby likwidować tę formę prowadzenia działalności gospodarczej i zmuszać przedsiębiorców do przerejestrowywania się - mówi Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha

Innego zdania jest prof. Wojciech Katner, który uważa, że spółka cywilna nie powinna otrzymać statusu przedsiębiorcy, ponieważ jest ona umową, a nie jednostką organizacyjną.


Mniej kontroli i pozwoleń


W projekcie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zaproponowano także skrócenie czasu kontroli prowadzonych przez pracowników różnych inspekcji w tej samej firmie w ciągu roku. Zdaniem Katarzyny Urbańskiej z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan należałoby znowelizować również przepisy szczegółowe, aby usunąć z nich rozwiązania umożliwiające obchodzenie przepisów u.s.d.g, które ograniczają czas i liczbę kontroli.


W projekcie zaproponowano także złagodzenie wymogów przy ubieganiu się przez przedsiębiorców o uzyskanie różnego rodzaju pozwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Udzielenie pozwolenia nie będzie już zależało wyłącznie od decyzji urzędnika, który przyznawał je do tej pory według swojego uznania tylko niektórym przedsiębiorcom spośród osób spełniających takie same wymogi. Andrzej Sadowski uważa, że należałoby powrócić do unormowań z ustawy z 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej, która przewidywała tylko cztery obszary działalności gospodarczej, w których były potrzebne koncesje (w tym handel bronią, obrót lekami i wydobywanie kopalin).


Łatwiej dla rozpoczynających


Rząd proponuje, że wszystkie formalności związane z uzyskaniem wpisu do ewidencji działalności gospodarczej załatwiane były w ciągu trzech dni, w tzw. jednym okienku w urzędzie skarbowym. Wprawdzie takie rozwiązanie przewidywał już poprzedni projekt nowelizacji, ale teraz proponuje się, by wniosek o wpis zawierał tylko pięć najważniejszych informacji o przedsiębiorcy. Przyszły przedsiębiorca podawałby we wniosku oprócz imienia i nazwiska również adres i określałby zakres prowadzonej działalności gospodarczej. Nie będzie musiał podawać informacji o ustroju majątkowym istniejącym między nim a jego małżonkiem.


Nowy wniosek będzie składał się z kilku części: dla ZUS i dla GUS. Każda będzie zawierała dane wymagane wyłącznie przez te instytucje. Zaproponowano bowiem, aby oprócz wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w jednym okienku u pracownika urzędu skarbowego przyszły przedsiębiorca załatwiał również formalności związane z aktualizacją NIP oraz z nadaniem numeru REGON. Zanim jednak urząd statystyczny nada mu numer, będzie mógł prowadzić działalność gospodarczą, wykazując się wyłącznie numerem NIP. W tym czasie urząd skarbowy załatwi za niego również formalności związane ze zgłoszeniem do ubezpieczeń społecznych w charakterze ubezpieczonego oraz płatnika składek. W tym samym jednym okienku przedsiębiorca będzie też później załatwiał formalności związane z zawieszeniem działalności gospodarczej oraz z zaprzestaniem jej prowadzenia.


- Załatwianie rejestracji w jednym okienku powinno wymagać jeszcze mniej formalności. W Szkocji przedsiębiorca może wpisać się do ewidencji w ciągu kilkunastu minut w okresie trzech miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności - mówi Andrzej Sadowski.


Jego zdaniem coraz więcej polskich przedsiębiorców zaczyna rejestrować firmy na terenie UE, aby w ten sposób unikać nadmiernych formalności.


Konkurencyjny projekt PO


Oprócz rządowego powstaje też poselski projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przygotowujący go posłowie PO proponują ograniczenie liczby kontroli prowadzonych w tym samym czasie w oddziałach tej samej firmy, rozszerzenie obowiązku wiążącej interpretacji przepisów prawa na inne obszary niż podatki dochodowe i VAT, na przykład na przepisy ustawy o ubezpieczeniach społecznych i podatkach lokalnych.


- Chcemy także uregulować zawieszanie działalności gospodarczej na okres do 24 miesięcy, czyli znacznie dłuższy niż przewidują to leżące w sejmie dwa projekty: komisyjny i poselski - mówi poseł Adam Szejnfeld.




Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA