| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Szybko rozwijające się firmy potrzebują dopływu długoterminowego kapitału

Szybko rozwijające się firmy potrzebują dopływu długoterminowego kapitału

Dopływ długoterminowego kapitału powinny zapewnić sobie firmy szybko rosnące, których zyski nie wystarczają na pokrycie inwestycji. Dofinansowanie zewnętrzne spółek musi być jednak racjonalne.


Konieczność zdobycia kapitału długoterminowego występuje w specyficznych sytuacjach, np. w przypadku wzrostu spółki poprzez przejęcia innych podmiotów. Taki kapitał potrzebny jest ponadto firmom, które szybko się rozwijają.


- Wszystkie te potrzeby można i warto finansować również długiem o długich terminach zapadalności. Jednak w sytuacjach, gdy spółka już jest zadłużona, banki zwykle wymagają jej dokapitalizowania przed udzieleniem nowych kredytów - wyjaśnia Marcin Borek, partner z Ernst & Young.


Wszelkie decyzje o dopływie nowego kapitału powinny być kierowane interesem zapewnienia spółce najniższego kosztu finansowania przy umiarkowanym poziomie ryzyka tego finansowania.


W praktyce oznacza to, że nie można przesadnie dokapitalizowywać spółki. Dla jej akcjonariuszy bardziej korzystne będzie dostarczenie spółce finansowania w postaci kredytu. Z zasady jest on tańszy niż kapitał, ponadto odsetki od niego są kosztem uzyskania przychodu, pomniejszającym podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym. Nadmierne finansowanie spółki długiem grozi jednak - w sytuacji pogorszenia się koniunktury gospodarczej lub indywidualnej sytuacji spółki - niezdolnością firmy do obsługi długu.


- W takich sytuacjach kapitał jest mniej ryzykownym z punktu widzenia spółki źródłem finansowania, gdyż nie tworzy bezpośredniej konieczności spłaty odsetek i rat kredytu. Poza tym w sytuacjach niedokapitalizowania banki mogą po prostu nie chcieć dalej finansować spółki, albo też proponowany przez nie koszt długu będzie ekstremalnie wysoki - tłumaczy ekspert.


Najczęściej długoterminowymi źródłami finansowania spółek są wspomniane wcześniej kredyty oraz emitowane przez spółki obligacje.


Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK