REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rusza "Pakiet Kluski" dla przedsiębiorców

REKLAMA

Skrócenie czasu zakładania firmy z 30 do 3 dni, rejestracja firmy w "jednym okienku" zamiast formalności w kilku urzędach i ograniczenie uciążliwych dla przedsiębiorców kontroli - to główne założenia przedstawionego w poniedziałek tzw. "Pakietu Kluski".

Pakiet zmian, zaprezentowany przez premiera Jarosława Kaczyńskiego i wiceministra skarbu Michała Krupińskiego, ma w ciągu kilku tygodni trafić do Sejmu.

Premier podkreślił, że celem pakietu jest przywrócenie swobody działalności gospodarczej, która została zahamowana przez nadmierne regulacje wprowadzone przez poprzednie rządy. Pakiet ma utrwalić szybki wzrost gospodarczy przez ułatwienia dla przedsiębiorczości.

"Dzisiaj pierwsza odsłona pakietu. Będą kolejne. Będzie zespół ds. deregulacji gospodarki. Będziemy konsekwentnie posuwać się na drodze ku wolności gospodarowania" - powiedział premier.

Według niego, ministerstwo budownictwa pracuje nad kolejnym etapem dotyczącym planów zagospodarowania przestrzennego. Efekty prac mają być znane w ciągu kilku miesięcy.

Premier przypomniał, że planom reform dlatego patronuje były prezes Optimusa Roman Kluska, ponieważ "padł ofiarą tej praktyki, którą teraz chcemy zakończyć". "Przykład Kluski jest najlepszym dowodem, że w Polsce był układ" - powiedział. Jednocześnie, jak powiedział premier, Kluska potrafił wykorzystać swoje doświadczenie w walce o swobodę gospodarczą.

Również sam Roman Kluska podkreślał na konferencji, że nadmiar biurokracji to główne utrudnienie w działalności firm.

Wiceminister Krupiński, prezentując szczegóły pakietu, powiedział, że w jego skład wchodzą projekty nowelizacji dwóch ustaw - o swobodzie działalności gospodarczej i o NIP, czyli numerze identyfikacji podatkowej.

"Wdrożenie systemu jednego okienka w Urzędach Skarbowych będzie możliwe w I kwartale przyszłego roku" - powiedział Krupiński. Dodał, że nie pociągnie to za sobą znaczących kosztów dla urzędów.

Zgodnie z przygotowanymi projektami, wymaganych obecnie kilka formularzy przy rejestracji firmy zastąpi jeden druk - poszerzony formularz NIP. Jak wyjaśnił Krupiński, obecnie osoba zakładająca firmę musi wypełnić formalności w kilku urzędach, m.in. Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Skarbowym. Pakiet zakłada, że wystarczy wizyta w jednym urzędzie - Urzędzie Skarbowym.

"Pakiet Kluski" zakłada też, że wniosek o założenie firmy będzie można składać w drodze elektronicznej, czyli e-mailem.

Krupiński powiedział, że, rząd chce rozwiązać problem uciążliwych kontroli w firmach. "Obecnie kontrole mogą trwać nawet do 4 tygodni w mikroprzedsiębiorstwach. Przedsiębiorcy narzekają, że kontrolerzy często szukają, dopóki czegoś nie znajdą" - powiedział. Dodał, że w obecnych przepisach czas trwania kontroli jest ograniczony, jednak od tej zasady istnieje aż 8 wyjątków, co czyni to prawo pozornym.

Zgodnie z "Pakietem Kluski", kontrole u przedsiębiorców zatrudniających do 10 osób będą trwać do dwóch tygodni. Jednorazowo możliwe będzie przeprowadzenie tylko jednej kontroli, nie kilku jednocześnie. "Chcemy, żeby kontrolerzy jasno mówili, jaki jest cel kontroli, żeby nie szukali do momentu, aż coś znajdą" - powiedział Krupiński. "Wprowadzamy zasadę, że kontrolowana jest działalność przedsiębiorcy, a nie - jak do tej pory - sam przedsiębiorca" - dodał.

Zezwolenia na prowadzenie działalności mają być wydawane automatycznie. "W ten sposób ograniczamy uznaniowość i pole do nadużyć" - powiedział wiceminister. Pakiet ograniczy też liczbę wymaganych zezwoleń działalności reglamentowanej oraz koncesji. Podkreślił, że rząd chce wyeliminować z obecnego prawa wszystkie przepisy niejasne i budzące wątpliwości interpretacyjne.

Premier poinformował też na konferencji, że na giełdę wejdzie pakiet firm energetycznych. Ministerstwo skarbu chce wprowadzić w 2007 roku na giełdę grupę energetyczną centrum. W skład Grupy Centrum ma wejść Enea, Elektrownia Kozienice i Kopalnia Bogdanka - powiedział Krupiński.

"Następne dwie grupy energetyczne mogą zostać w ciągu paru dni skonsolidowane - chodzi o grupę energetyczną północ i południe" - poinformował. Prywatyzacja polskiego sektora energetycznego przewidziana jest na lata 2007-2009.

BCC: "Pakiet Kluski" to krok we właściwym kierunku

Zmiany w prawie zapowiedziane w poniedziałek przez premiera i wiceministra skarbu to pierwszy krok we właściwym kierunku - powiedział wiceprezes i rzecznik prasowy Business Centre Club Arkadiusz Protas.

Zdaniem Protasa zapowiedziane w poniedziałek zmiany, mogą być dobrym początkiem, ale za tym muszą pójść następne kroki. "Jeżeli będą one utrzymane w podobnej filozofii, jak ta przedstawiona dzisiaj, to przedsiębiorcy będą je popierali" - powiedział.

Jak powiedział wiceprezes BCC, najważniejsza jest zmiana podejścia do przedsiębiorcy i zaprzestanie traktowania go jako "przedmiotu do ciągłego wyciskania powinności na rzecz państwa".

"Odnoszę ostrożne wrażenie, że może mamy do czynienia z odwróceniem tej tendencji, co byłoby naprawdę dużym sukcesem" - powiedział Protas.

"Czekamy na następne kroki. Na razie nie wiadomo, co jest w tzw. Pakiecie Kluski dalej, nie wiemy, kiedy ukażą się następne projekty" - dodał.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA