| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowelizacja prawa zamówień publicznych

Nowelizacja prawa zamówień publicznych

Odwołania będą rozpatrywane przez zawodowe składy orzekające Krajowej Izby Odwoławczej.


zmiana prawa


Sejm uchwalił nowelizację ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2006 r., nr 164, poz. 1163 ze zm.). Nowela wprowadza zmianę w arbitrażu: dotychczasowe zespoły arbitrów zostaną zastąpione przez zawodowe składy orzekające Krajowej Izby Odwoławczej - KIO. Nowy podmiot będzie się składał z doświadczonych prawników powoływanych i odwoływanych przez prezesa Rady Ministrów. Dotychczas orzecznictwo niezawodowych arbitrów oceniano krytycznie.


- Dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją, w której często w podobnym stanie prawnym wyroki zespołów arbitrów znacząco różnią się między sobą, a często są wręcz sprzeczne - mówi Tomasz Nowakowski, wiceminister rozwoju regionalnego.


- Nowelizacja wprowadza w związku z tym wysokie wymagania, które należy spełnić, aby zostać arbitrem, m.in. wykształcenie prawnicze oraz kilkuletnie doświadczenie w administracji publicznej lub na stanowisku związanym z obsługą prawną - dodaje Marcin Płużański, ekspert z zakresu zamówień publicznych.


Nastąpiło podniesienie podstawowego progu, od którego zależy obowiązek stosowania p.z.p., z 6 tys. euro do 14 tys. euro. Procedura uproszczona będzie stosowana do progów wynikających z dyrektyw unijnych.


- Są zamówienia o niewielkiej wartości, których udzielenie w dzisiejszym stanie prawnym nastręcza zamawiającym za wiele problemów formalnych. Trudno jednak zgodzić się, że dzięki temu mniejsi przedsiębiorcy będą mogli uzyskać dostęp do realizacji niewielkich usług, dostaw i robót budowlanych - ocenia Marcin Płużański.


Nowelizacja wprowadza ograniczenie możliwości wnoszenia środków ochrony prawnej. Wykonawcy w postępowaniach o wartości poniżej 137 tys. euro lub 211 tys. euro nie będą mogli wnosić odwołań oraz skarg na orzeczenia arbitrów. W razie sporu wykonawca będzie mógł wnieść protest, który rozpatrzy zamawiający.


- Zmiana ta jest niekorzystna dla przedsiębiorców, gdyż nie gwarantuje skutecznego dochodzenia ich praw - mówi Paweł Granecki, radca prawny. Rozwiązanie to jest tym bardziej niepokojące, że już nowelizacja p.z.p. z 2006 roku wprowadziła tzw. koncentrację postępowania odwoławczego, powodującą spadek liczby odwołań.


Ustawa została skierowana do Senatu.


NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W P.Z.P.

l powstanie krajowa izba odwoławcza

l w zamówieniach do 14 tys. euro nie trzeba stosować p.z.p.

l postępowanie uproszczone można prowadzić do progów unijnych

l ograniczenie możliwości wnoszenia odwołań i skarg


Ewa Grączewska-Ivanova

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »