| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podwyżki płac w przedsiębiorstwach

Podwyżki płac w przedsiębiorstwach

Związkowcy z Solidarności domagają się uchylenia przepisów blokujących możliwość swobodnego podwyższania płac w przedsiębiorstwach.


Związkowcom chodzi o uchylenie ustawy z 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców (Dz.U. z 1995 r. nr 1, poz. 2 z późn. zm.). Ich zdaniem obecnie obowiązująca ustawa zdezaktualizowała się i jej stosowanie w obecnych warunkach gospodarczych i społecznych nie jest w stanie zapewnić prowadzenia polityki płacowej w przedsiębiorstwie zgodnie z regułami ekonomii i w duchu dialogu społecznego.


- Oczekujemy jej uchylenia i całkowitego przejścia do metodologii kształtowania płac w przedsiębiorstwie opartej na negocjacjach zakładowych i ponadzakładowych układach zbiorowych pracy oraz regulaminach wynagrodzeń. Ustawa ta nie pozwala pracodawcom prowadzić długofalowej polityki płacowej. Firmy działają doraźnie w tym zakresie - mówi Henryk Nakonieczny z Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.


Postulat zniesienia ustawy jest elementem Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej: Niskie płace barierą rozwoju Polski. Kampania ma na celu poprawę warunków płacowych pracowników dzięki promocji idei dialogu i solidarności społecznej. Organizatorzy kampanii poprzez działania edukacyjne chcą zwrócić uwagę polskiej opinii publicznej na fakt, iż niskie płace w Polsce przyczyniają się do braku rozwoju gospodarczego kraju oraz zwiększają emigrację zarobkową.


Zdaniem profesor Zofii Jacukowicz z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych to właściwy moment na zniesienie tej ustawy, która coraz częściej i tak nie jest przestrzegana przez pracodawców.


- Gdyby chcieli oni ograniczyć się tylko do podwyżki przewidzianej w ustawie, to trudno byłoby im utrzymać w swoich firmach specjalistów - dodaje prof. Zofia Jacukowicz.


Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych są możliwe rozmowy na temat zmian w przepisach określających wysokość podwyżek w przedsiębiorstwach.


- Płace w firmach powinny rosnąć w zależności od wzrostu wydajności i efektywności pracy, a nie w oparciu o jakiś wskaźnik, na ustalanie którego od lat ani pracodawcy, ani związkowcy nie mają wpływu, bo jest on narzucany przez rząd - podkreśla Rafał Baniak, ekspert KPP.


Tomasz Zalewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stachowiak

Marketing Team Leader w firmie HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK