| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zyski kapitałowe mogą być nieopodatkowane

Zyski kapitałowe mogą być nieopodatkowane

Ministerstwo Finansów uważa, że w ciągu 2-3 lat można zlikwidować podatek od zysków kapitałowych. Według wstępnych szacunków wpływy z tego tytułu w ubiegłym roku wyniosły 2,5 mld zł.

 

Minister finansów Zyta Gilowska twierdzi, że podatek od zysków kapitałowych można by zlikwidować w ciągu 2-3 lat, o ile Unia Europejska nie wprowadzi wspólnego opodatkowania zysków z inwestycji. Od dochodów takich płacimy 19-proc. podatek.


Zdaniem ministra finansów wprowadzony przez premiera Belkę podatek nie jest jakoś wybitnie korzystny dla budżetu, ale mnóstwo uczestników do niego przywykło. Tymczasem z naszych danych wynika, że w ubiegłym roku fiskus mógł zarobić na podatku od zysków kapitałowych niemal 2,5 mld zł.


- Lista obietnic się wydłuża. Resort finansów planuje wprowadzenie dwóch niższych stawek podatku dochodowego od osób fizycznych, obniżenie składek rentowych i sfinansowanie ulg prorodzinnych - mówi Mirosław Barszcz, ekspert z Instytutu Sobieskiego.


Jego zdaniem likwidacja podatku od zysków kapitałowych oznaczałaby dla budżetu istotną obniżkę dochodów.


- Dla gospodarki byłaby korzystna, ale nie wiem, czy jest możliwa - dodaje nasz rozmówca.

Ministerstwo Finansów nie było w stanie nam wyjaśnić, który podatek szefowa resortu ma na myśli. Czy chodzi o cały podatek od zysków kapitałowych, czy też jedynie podatek Belki. Podatek od zysków kapitałowych dotyczy szeroko rozumianych dochodów z inwestycji, np. w papiery wartościowe na giełdzie, lokaty bankowe czy w fundusze inwestycyjne. Przez podatek Belki rozumie się zazwyczaj podatek od zysku z odsetek od depozytów czy oszczędności ulokowanych na przykład w bankach i funduszach. Podatek ten obowiązuje od 2002 roku (do 2004 roku stawka wynosiła 20 proc.). Podatek od zysków ze zbycia papierów wartościowych, zwany podatkiem giełdowym, mamy od 2004 roku.


Likwidację podatku z giełdy oraz podatku Belki deklarował PiS w kampanii wyborczej do parlamentu. Po wygranych wyborach z obietnic tych się jednak wycofał.

 


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.Marcin Musiał

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

UNIT4 POLSKA sp. z o.o.

ekspert z zakresu HRM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »