| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ryczałt kwotowy tylko dla nielicznych

Ryczałt kwotowy tylko dla nielicznych

W ustawie o VAT pojawi się nowa forma rozliczeń: ryczałt kwotowy. Nie wszyscy podatnicy będą jednak chcieli z niej skorzystać. Przepisy nie pozwalają bowiem ryczałtowcom świadczyć usług na rzecz firm.


Zmiana prawa

Sejmowa nadzwyczajna podkomisja zajmująca się nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług zakończyła wczoraj rozpatrywanie zmian zawartych w rządowym projekcie ustawy. W trakcie posiedzenia dyskusję wywołała propozycja wprowadzenia możliwości rozliczania się przez niektórych podatników w formie ryczałtu kwotowego.Z uproszczonych zasad rozliczeń mieliby korzystać jedynie podatnicy będący osobami fizycznymi, u których wartość sprzedaży w roku poprzednim nie przekroczyła 35 tys. euro. Stawki ryczałtu, podobnie jak w karcie podatkowej, mają być zróżnicowane w zależności od rodzaju branży, liczby zatrudnianych pracowników oraz wielkości miejscowości, w której działa przedsiębiorca. Największe wątpliwości wzbudza jednak warunek, zgodnie z którym możliwość wyboru ryczałtu ma dotyczyć jedynie podatników świadczących usługi wyłącznie na rzecz osób fizycznych.- Przepis ten będzie martwy. Żaden podatnik nie będzie chciał stracić klientów, świadomie rezygnując ze zleceń na rzecz firm - powiedział na posiedzeniu podkomisji prof. Witold Modzelewski, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.Zdaniem posłów i ekspertów podatkowych problemem może być także zbyt wąski katalog usług opodatkowanych w formie ryczałtu zawarty w projektowanym załączniku nr 10 do ustawy.Wiceminister finansów Jacek Dominik pytany o to, czy resort rozważa poszerzenie listy usług objętych ryczałtem odpowiedział, że takie działanie oznaczałoby dodatkowe koszty dla budżetu.- Konstrukcja katalogu odpowiada idei wprowadzenia ryczałtu VAT jako formy rozliczeń przeznaczonej tylko dla najdrobniejszych przedsiębiorców - podkreślał wiceminister.Dodał, że ryczałt ma być jedynie wyjątkiem od ogólnych zasad rozliczeń VAT oraz, że celem jego wprowadzenia jest zachęcenie najdrobniejszych przedsiębiorców, by wychodzili z szarej strefy i rejestrowali się jako podatnicy podatku od towarów i usług.Przewodniczący podkomisji poseł Ryszard Wawryniewicz z PiS przedstawił wczoraj harmonogram dalszych prac nad ustawą. Wynika z niego, że parlamentarne prace nad ustawą (łącznie z rozpatrzeniem jej przez Senat) powinny zakończyć się do czerwca.Magdalena Majkowska

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »