| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prezydent podpisał ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów - poinformowała w środę PAP Kancelaria Prezydenta.


Zgodnie z ustawą, premier będzie powoływał prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na pięcioletnią kadencję w drodze konkursu, spośród osób mających wykształcenie wyższe, w szczególności z zakresu prawa, ekonomii lub zarządzania. Osoby te będą musiały wyróżniać się wiedzą teoretyczną i doświadczeniem z zakresu gospodarski rynkowej i ochrony konkurencji i konsumentów.Ponadto premier będzie mógł również odwołać prezesa UOKiK przed upływem jego kadencji w przypadku skazania go prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo skarbowe.Ustawa przewiduje m.in zakaz stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Za praktyki takie uznano np. stosowanie wzorców umów, które zostały wpisane do rejestru wzorców umów niedozwolonych, naruszenie obowiązków udzielania rzetelnej i pełnej informacji, nieuczciwą lub wprowadzającą w błąd reklamę.Ustawa zakłada także możliwość stosowania kar pieniężnych wobec przedsiębiorców, którzy naruszają zbiorowe interesy konsumentów. Dotychczas prezes UOKiK mógł ukarać przedsiębiorcę czy instytucję dopiero za niewykonanie jego decyzji, np. o zaniechaniu stosowania nieuczciwych praktyk.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Stępień

Radca prawny, starszy prawnik. Doktorant w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze dużych spółek polskich i zagranicznych, w szczególności z branży BPO i SSC oraz FMCG i handlu wielkopowierzchniowego. Doradza we wszystkich obszarach prawa pracy, w tym w sprawach dotyczących relacji ze związkami zawodowymi, zwolnień pracowników (indywidualnych i grupowych) czy mobbingu. Reprezentuje pracodawców przed sądami w sprawach z zakresu prawa pracy oraz w sprawach wykroczeniowych dotyczących relacji pracowniczych. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, skierowane do dyrektorów i pracowników działów HR oraz prawników przedsiębiorstw. Zajmuje się prawem pracy również w działalności naukowej. Jest autorem publikacji naukowych z tego zakresu, prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą strukturze i uprawnieniom związków zawodowych w Polsce. Regularnie publikuje w prasie, w szczególności w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazeta Prawna oraz Pulsie Biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK