REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Skarbu Państwa dzieli akcjonariuszy na lepszych i gorszych

REKLAMA

Rząd pracuje nad ustawą o wymianie akcji spółek energetycznych na akcje firm holdingowych, które szykowane są do prywatyzacji. Nie traktuje przy tym akcjonariuszy równo.

Zmiana prawa

Nowa ustawa ma stworzyć prawną podstawę do wymiany akcji pracowników konsolidowanych spółek energetycznych na papiery holdingów, w skład których mają wejść ich firmy. Bez rozwiązania tej kwestii nie ma mowy o prywatyzacji firm energetycznych, którą rząd ma zamiar przeprowadzić w ciągu najbliższych dwóch lat.

O akcjach pracowniczych w spółkach energetycznych pisze też w najnowszym wydaniu miesięcznik Forbes.

Zespół roboczy składający się z przedstawicieli związków zawodowych i Ministerstwa Skarbu ma dzisiaj pracować nad projektem specustawy dla energetyków. To już jest drugi projekt.

Przygotowany przez Ministerstwo Skarbu projekt ustawy nie daje jednak prawa do wymiany inwestorom, którzy kupili akcje spółek konsolidowanych od ich pracowników.

A tych inwestorów mogą być setki, gdyż pracownicy na przykład Południowego Koncernu Energetycznego otrzymali swoje przysługujące 15 proc. akcji spółki już kilka lat temu. Wielu z nich je dawno sprzedało. Podobnie może być w przypadku innych firm z branży - BOT Elektrowni Turów, BOT Elektrowni Bełchatów czy BOT Elektrowni Opole. Firmy te mają m.in. tworzyć Polską Grupę Energetyczną, która w zamierzeniach ministra skarbu ma wejść na giełdę. Prezes Polskiej Sieci Elektroenergetycznych w dzisiejszym wywiadzie dla GP mówi, że dojdzie do tego najwcześniej w 2008 roku. Analitycy szacują, że wartość tej firmy może sięgnąć nawet 10 mld zł.

- Zgodnie z dotychczasowym projektem tylko uprawnieni pracownicy mają prawo do wymiany akcji. W projekcie na pewno nic nie ma o wymianie akcji przez inwestorów, którzy nabyli akcje od pracowników. Zwracaliśmy uwagę, że to oznacza nierówne traktowanie akcjonariuszy - mówi Barbara Stefaniak-Gnyp, przewodnicząca Sekcji Krajowej Energetyki NSZZ Solidarność.

Dzisiaj w PKE prawie 15 proc. akcji należy do prywatnych właścicieli, ale nie wszyscy są już osobami uprawnionymi przed laty do nieodpłatnego nabycia akcji.

- Nasze akcje od kilku lat są w obrocie, zmieniają właścicieli, co znajduje odbicie w księdze akcyjnej. Wśród akcjonariuszy nadal przeważają byli i obecni pracownicy, ale są też inne osoby fizyczne i zagraniczne osoby prawne - powiedział Paweł Gniadek, rzecznik prasowy PKE.

Związkowcy postulują, by prawo do konwersji akcji na papiery spółek holdingowych mogli mieć wszyscy akcjonariusze.

- W projekcie ustawy nie ma takich zapisów. Zgłosiliśmy postulat, żeby taka konwersja była możliwa - powiedział Zdzisław Przydatek, przewodniczący NSZZ Solidarność w PKE.

W przypadku PKE akcjonariusze niebędący pracownikami mają poniżej 5 proc. głosów na WZA. Chodzi jednak o zasadę równego traktowania podmiotów, w tym wypadku akcjonariuszy. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi w resorcie skarbu, czy da się rozwiązać ten problem prawny.

- Szczegółowe zasady wymiany akcji spółek konsolidowanych na akcje spółki holdingowej będzie regulowało rozporządzenie wykonawcze. Przyjęto zasadę, że w spółkach konsolidowanych pracownicy otrzymają do 15 proc. akcji, a sposób wymiany będzie się odbywał wg ustalonego algorytmu opartego na rynkowej wycenie wartości spółek konsolidowanych - twierdzi Paweł Kozyra, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa.

ZE STRONY PRAWA
Zasady nabywania przez pracowników nieodpłatnych akcji prywatyzowanych firm reguluje ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji z 30 sierpnia 1996 r. (Dz.U. 1996 r. nr 118, poz. 561). Na podstawie jej przepisów pracownicy skomercjalizowanych firm energetycznych, które podlegają konsolidacji, nie mogliby jednak nabyć uprawnień do nieodpłatnego nabycia akcji firm holdingowych, które mają być prywatyzowane i notowane na GPW, i zostaliby z trudnymi do zbycia akcjami spółek parterowych. Dlatego rząd założył, że pracownicy energetyki uzyskają do 15 proc. akcji spółek holdingowych, ale do tego z kolei potrzebna jest specjalna ustawa.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ireneusz Chojnacki
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA